Bylinky.eu - Víno léčí..

Vína se používalo jako léku už od starověku. Léčivá a nutriční hodnota révy vinné byla známá už před tisíciletími. Egypťané konzumovali révu vinnou už před šesti tisíci lety, před více než třemi tisíci lety znali víno a staré egyptské recepty dokazují, že ho používali také k léčení. Souběžně s egyptskou kulturou vína se vyvíjela kultura Sumerů a Babylóňanů. O Sýrii je známo, že se v zemi pilo více vína než vody.

Mnoho starověkých řeckých filozofů velebilo léčivou sílu vína. Homér doporučoval víno používat k dezinfekci ran, Hippokrates nabízel některé druhy vín jako diuretikum a na snížení tělesné teploty.
Naši předkové se mírnou konzumací vína chránili před střevními onemocněními, víno užívali při nachlazení, na tišení bolesti, také jako dezinfekční prostředek na vnější rány. Víno pro osvěžení ředili vodou, k léčebným účinkům do něj přidávali byliny, koření, živočišné výměšky, med a jiné příměsi. Evropští lidoví léčitelé vyvíjeli z hroznové šťávy mastičky na odstraňování kožních nemocí. Listy révy vinné se užívaly k zástavě krvácení, na kožní záněty a bolesti vyvolané hemeroidy. Nezralé hrozny byly používány k léčení bolesti v krku a sušené hrozny, známé jako hrozinky, na vyléčení nechutenství a proti zácpě. Sladká vína se užívala k léčení řady nemocí jako neštovice, cholera, rakovina, oční infekce, nemoci jater a ledvin.

V lidovém léčitelství se dodnes používá víno a bylinky:
Pro osvěžení připravíme vinný extrakt, na dvě hrsti květů prvosenky nalijeme 1 litr bílého vína, necháme půl dne stát a scedíme. Pijeme večer jednu sklenku.
Obklad na bolesti hlavy připravíme tak, že 10 g kořene kozlíku vaříme 10 minut v 1,5 dcl bílého vína. Scedíme a máčíme obklady, které přikládáme na čelo.
Na onemocnění průdušek připravíme vinný extrakt z 1 litru bílého vína, do kterého se přidá 15 g pomerančové kůry, 30 g kořene omanu, máčí se po dobu 3 dní. Pro usnadnění odměšování hlenu se užívá 3 x denně 0,5 dcl vína.
Proti chřipce svaříme ve 1/4 litru červeného vína a po 1 dílu - květ černého bezu, květ lípy, květ podbělu, list jitrocelu, přidáme dobromysl, truskavec, mátu peprnou. Možno osladit medem, vypít horké a ihned ulehnout. Extrakt způsobuje silné pocení.
Při nachlazení připravíme vinný odvar na podporu pocení. V 1 litru červeného vína 10 minut povaříme 50 g kořene pupavy bílé. Vypijeme skleničku horkého odvaru večer před spaním.

I současní lékaři doporučují víno pro zdraví. Krom jiných blahodárných účinků zlepšuje činnost srdce, a tím prospívá celému organismu. Příkladů příznivého působení vína na lidský organismus je skutečně mnoho, tak snad jeden za všechny:
Američtí vědci zjistili, že víno z modrých hroznů snižuje riziko vzniku rakoviny prostaty. Příznivé působení má jen červené víno, neboť u bílého testy neprokázaly žádné účinky. Muži, kteří konzumovali týdně více než čtyři skleničky červeného vína, si snížili riziko vzniku rakoviny prostaty až o šedesát procent! Může za to antioxidant resveratrol, který je bohatě obsažen ve slupkách modrých odrůd vinné révy.
Přiměřenou denní dávku alkoholu představuje u muže: dvacet až čtyřicet gramů alkoholu denně, což obsahují dva až čtyři decilitry vína, u ženy: dvacet až třicet gramů alkoholu denně, asi dva decilitry vína. Nejvhodnější je pít víno v podvečerních hodinách nebo k večeři. Časné ranní a dopolední hodiny jsou pro pití vína z hlediska biologické aktivity našeho organismu nevhodné.

Teplota podávání vína
Bílé víno podáváme při teplotě 10 - 12 °C (pokud je víno podchlazené neuvolňuje vonné látky a víno ztrácí svůj charakter, pokud je víno podáváno teplé, má nevýraznou mdlou chuť). Mladé bílé víno podáváme při teplotě 7 - 10 °C. Lehké červené víno podáváme při teplotě 12 - 15 °C, těžší červené víno při teplotě 16 - 18 °C. Růžové víno podáváme při teplotě 10 - 12 °C. Šumivé víno při teplotě 5 - 7 °C a likérové víno při 6 - 8 °C.
Víno podáváme v tenkostěnných, hladkých, nebroušených, bezbarvých skleničkách, vždy pečlivě umytých a suchých. Aby bylo možno skleničku správně držet, měla by mít minimálně pět centimetrů dlouhou stopku. Doléváme dopitou, nebo téměř dopitou sklenku.
Spotřebované množství vína a jeho jakost se na našem zdraví může podepsat i negativně. Kvalita je vždy rozumnější než kvantita. Ale protože dnes je mým záměrem ovínit čtenáře příjemně, o škodlivosti a dopadu levného vína konzumovaného "po kýblech" si přečtete zase příště - brzy..

Zdroj:
www.vinoazdravi.cz
Spirit

[2006-12-21]
Autor článku Víno léčí..: Vědma Emma