Bylinky.eu - Hrách setý - luštěnina jako přírodní anabolikum

Zelené kuličky hrášku jsou překvapivě bohatou zásobárnou látek, které podporují tvorbu svaloviny, posilují nervy a jsou skvělým zdrojem energie a vitality, a to nejen pro děti ve vývinu a sportovce..

Hrách je luštěninou, jejímiž plody se můžeme občerstvit už brzy z léta, samozřejmě pokud jsme zaseli včas. Patří mezi rostliny, které plodí velmi rychle, takže vysévat můžeme i několikrát za sezónu, například s odstupem 2-3 týdnu, abychom mohli sklízet po celé léto.
Mladé lusky tzv. cukrového hráchu jsou tak křehké a šťavnaté, že je můžeme jíst celé. Dorostlá semena tzv. dřeňového hrachu vylupujeme a jíme buď čerstvá nebo tepelně upravená, lze je i sušit, nakládat nebo mrazit. Dnes si většina zahrádkářů pěstuje jen množství hrachu určené pro přímou spotřebu, pro vaření si pak kupujeme hrách sušený, naložený nebo mražený.. ať ho jíme v jakékoli formě, prospíváme tím našemu zdraví a kondici. Hrách je pokladnicí mnoha velmi důležitých látek pro naše tělo..

Hrách je skvělým rostlinným zdrojem bílkovin
Výživnost hrachu byla dobře známá už naším prababičkám.. hrách nás nasytí a dodá nám spoustu zdravé energie, je totiž skvělým rostlinným zdrojem bílkovin. V dobách, kdy maso bylo vzácné na talíři těžce pracujících lidí z chudších vrstev, hrách byl, spolu s čočkou, jednou z nejdůležitějších potravin.
Pro jeho výživnou hodnotu by ho do svého jídelníčku měli pravidelně zařadit nejen vegetariáni, ale i sportovci, děti v době vývinu a všichni fyzicky pracující lidé. Je ideálním zdrojem bílkovin i pro ty, co se kvůli zdravotním potížím musí vyvarovat tuků, v tomto ohledu je jednou z rostlinných alternativ masa. Mimo proteinů v něm však najdeme mnoho dalších prospěšných látek..

Hrášek obsahuje mnoho důležitých vitaminů a minerálů

Hrášek, zejména ten mladý a čerstvý, je bohatým zdrojem vitaminu C, jednoho z nejmocnějších antioxidantů. Dále v něm najdeme mnoho karotenů, které chrání náš zrak a stimulují obnovu sliznic, a v neposlední řadě vysoké hodnoty některých vitaminů skup. B, hlavně B1 (thiamin), B2 (riboflavin) a B3 (niacin). Jmenované vitaminy skup. B jsou nesmírně důležité jak pro naše mentální zdraví a pevné nervy, tak pro zdravou pleť a vlasy, krevní oběh, zásobování buněk živinami a naši imunitu vůbec.
Vysoký obsah hořčíku je dalším jeho velkým pozitivem, je též zdrojem vápníku, fosforu, draslíku a mědi.
V povšimnutíhodné koncentraci v něm najdeme i mnoho nukleových kyselin - látek, které v našem těle působí regeneračně, doslova omlazují náš organismus.

Hrášek jako elixír mládí a anabolikum

Kombinace vitaminů, minerálů, bílkovin a nukleových kyselin dělá z hrášku injekci energie pro naše buňky, tkáně, mozek i nervový systém. Jak už bylo zmíněno výše, hlavně sportovci, děti ve vývinu a těžce fyzicky pracující lidé mohou efektivně čerpat z výživností této zdravé zeleniny, podporuje totiž růst svalové hmoty a zdraví a pevnost tkání, včetně kostí.
Jako každá luštěnina, i hrách obsahuje cukry, které jsou pro naše tělo zdrojem okamžitě využitelné energie. Zapomenout nesmíme ani na vlákninu, která čistí náš zažívací trakt od toxických usazenin a pomáhá se snižováním škodlivého cholesterolu v krvi.

Kdy se raději vyvarovat přílišné konzumaci hrášku?
Pokud nás trápí zažívací potíže, je potřeba individuálně vyzkoušet stravitelnost hrachu. Někomu může hrášek způsobovat plynatost, tomu se dá předejít, nebo nadýmání utlumit, použitím vhodného koření při přípravě pokrmů a namáčením hrachu. Lidé trpící dnou by všeobecně měli konzumovat luštěniny jen zřídka.
Nežádoucí puriny se z velké části uvolňují do vody při namáčení hrachu před tepelnou úpravou - z toho důvodů pak vodu slijeme a pro vaření zalijeme vodou čerstvou. Tímto postupem také omezíme riziko nadýmání.

Hrášek 100x jinak?
Nejpřínosnější je pro nás hrášek konzumovat čerstvý, ale i po tepelné úpravě si zachovává spoustu využitelných živin. Pokud chceme pro přípravu jídla použít hrách konzervovaný, zvolíme raději mražený před naloženým. Sušený hrách pak nezapomeneme před úpravou namočit do studené vody bez soli, a to nejméně na několik hodin, nejlépe přes noc.
Variabilita hrášku v kulinářství je opravdu velká. Čerstvý je výborný v salátech nebo jako příloha k masu, rybě či jakémukoli slanému pokrmu. Při tepelných úpravách se téměř nekladou meze naší fantazii a chuti. Českou klasikou je jistě hrachová polévka nebo kaše, ale hrášek můžeme "přihodit" do různých zeleninových či masových polévek, do rizota, těstovin, skvělý je i v kari nebo v jiných úpravách asijské kuchyně. Kuličky mraženého nebo čerstvého hrášku se hodí i do omelet, do směsí na plnění tortily, do masových rolád, sekané nebo karbanátků, oblíbené je u nás i dušené hovězí maso s mrkví a hráškem.


--
použitá literatura: Léčba ovocem a zeleninou

[2008-05-28]
Autor článku Hrách setý - luštěnina jako přírodní anabolikum: Michaela Vorlová