Bylinky.eu - chřipka? angína? cholesterol? cukrovka? ..Česnek!

Nezaměnitelná pronikavá chuť a vůně česneku, pro někoho nesnesitelná, jinými vyhledávaná - v každém případě, kdo ho rád a pravidelně konzumuje, poskytuje tak velikou službu svému zdraví. Ne nadarmo se o něm říká, že je to přírodní všelék.

chřipka? angína? cholesterol? cukrovka? ..Česnek!

Česnek obsahuje velké množství pro lidský organismus významných látek. Ať jsou to minerály (vápník, železo, hořčík, sodík, draslík, fosfor, zinek, jod, selen, mangan, měď), vitaminy (B1, B2, B6, C, A, niacin, kyselina listová), enzymy.. Jednou z jeho nejvýznamnějších složek je alliin, přeměňující se na allicin, silné přírodní antibiotikum. Allicin má velmi široké spektrum působení na mikroorganismy, ničí jak viry, tak bakterie, díky tomu tedy česnek nazýváme jedním z nejúčinnějších přírodních antibiotik.

Léčba chřipky, angíny a nachlazení
Při nemocech dýchacích cest má česnek hned několik léčivých účinků. Hlavní je právě onen antibiotický, kdy dochází k ničení původců nemoci v těle. Místo synteticky vyrobených antibiotik můžeme tedy užívat česnek v pravidelných dávkách, 1-2 stroužky česneku alespoň 3x denně. Naše okolí sice nejspíš zaznamená, čím že se to léčíme, ale výsledek za to jistě stojí.
Pokud bojujeme s nachlazením či chřipkou, často není nad to, pořádně se vypotit.. i tady je česnek tím pravým pomocníkem, protože účinně stimuluje pocení. Látky obsažené v česneku podporují čištění dýchacích cest a zlepšují odkašlávání, nahradí nám tedy syntetické kapky na kašel. Často je účinný i při chronických onemocněních dýchacích cest a dutin. Při zánětu mandlí pomáhá žvýkání stroužku česneku v ústech po co nejdelší dobu, pravda, to je recept pro silnější nátury. Zanedbatelný není ani vysoký obsah vitaminů a minerálů, látek, které tělo v době oslabení nemocí jen ocení.

Krevní oběh
Česnek je známý svou schopností snižovat hladinu tzv. škodlivého cholesterolu v krvi a naopak zvyšovat hladinu tzv. hodného cholesterolu. To z něj dělá rytíře v boji proti tolik rozšířené a nebezpečné nemoci - arterioskleróze, kornatění cév - snížení průchodnosti s hrozbou následného ucpávaní cév. (Arterioskleróza je příčinou mnohých srdečních chorob, mozkových příhod, trombóz, infarktů..) Tato nemoc se sice projevuje většinou až ve stáří, ale její prevence je nutná už v produktivním věku.
Česnek také ředí krev a rozpouští krevní sraženiny, čímž pomáhá chránit před trombózou. Odstraňováním usazenin rozšiřuje cévy, zlepšuje průtok krve a účinně tak snižuje vysoký krevní tlak. Zlepšuje pružnost cévních stěn, tím léčí křečové žíly a zabraňuje jejich další tvorbě.
Zlepšením průchodnosti cév je česnek také elixírem na mužskou potenci, protože zlepšuje prokrvení pohlavních orgánů.

Trávící soustava
Antibiotické látky obsažené v česneku dokáží zabíjet škodlivé mikroorganismy v celém zažívacím traktu. Pomohou nás zbavit se různých katarů a infekcí žaludku a střev. Česnek v umírněných dávkách také podporuje produkci žluče, čímž zlepšuje trávení.
Už od pradávna byl používán jako vypuzovač střevních parazitů z těla, další úžasná služba, kterou nám prokazuje už několik tisíciletí.

Cukrovka
Česnek obsahuje látky, které pomáhají z krve vyplavovat přebytky cukru, je proto velmi přínosný pro diabetiky. Lidé trpící cukrovkou jistě také ocení snižování cholesterolu v krvi, zlepšení průchodnosti cév a prokrvení organismu, což jsou časté problémy spojené s cukrovkou.

Česnek a rakovina
Mnohé odborné lékařské studie prokázaly, že pravidelná konzumace česneku výrazně snižuje riziko některých typů rakoviny, např. rakoviny žaludku a střev a rakoviny prostaty. I u jiných typů rakoviny vykazuje funkci jakéhosi blokátoru dalšího rakovinného bujení, je proto stále objektem výzkumu s nadějí na nové možnosti léčení a prevence této zlé a rozšířené nemoci.

Vnější léčebné využití česneku
Česnek se už za dávných časů používal jako zabiják na plísně, ale i opary, protože dokáže hubit mikroorganismy, které je způsobují. Ve formě zábalu se přikládal na místa postižená plísní, např. na nohách a nehtech. Česnek se rozmělnil, přiložil na nemocnou tkáň, ovázal a nechal působit i několik dní. Někteří léčitele tohoto protiplísňového účinku na kůži využívají dodnes. Odborníci klasické medicíny ale také zkoumají pozitivní účinky česneku na léčení rakoviny kůže při vnější aplikaci.

Jak česnek správně konzumovat?
Důležité je česnek před konzumací buď podrtit, prolisovat, nebo pořádně rozkousat, jen tak mají účinné látky šanci se řádně uvolnit do našeho těla.
K běžnému pravidelnému užívání jako prevence postačí 1-2 stroužky česneku denně. Při akutním onemocnění by měly být dávky vyšší. (Osobně při silnějším nachlazení nebo chřipce bez větších problémů zkonzumuji celou velkou hlavu česneku rozdělenou na 3 části, ráno, v poledne, večer. To však pouze krátkodobě, 2-3 dny, pak dávku snížím, při dlouhodobé konzumací takto vysokých dávek by mohlo dojít k podráždění sliznic trávicího traktu.) Je na každém, aby si vysledoval, kolik česneku je jeho tělo ochotno přijmout během jednoho dne.
V nevýhodě jsou lidé se slabším žlučníkem, kterým může trávení česneku způsobit nepříjemné pocity pálení žáhy a podobně. V menších dávkách je však i pro ně snesitelný.

Pravdou však zůstává, že ono výrazné česnekové aroma pouze potlačíme, nikdy ho úplně nepřebijeme, ani bonbonem, ani žvýkačkou.. stopy česnekové vůně jsou v závislosti na množství cítit z našeho dechu, ale i potu, ještě několik hodin po jeho konzumaci.
Pokud nám česnekový odér opravdu nepřekonatelně vadí, můžeme se obrátit k potravinovým doplňkům s česnekovým výtažkem, kde je typická vůně redukována na minimum. Bohužel, síla těchto tabletek zdaleka nedosahuje účinnosti čerstvého česneku.

Shrnuto a podtrženo.. česnek je opravdovým elixírem našeho zdraví.. Krmte s ním sebe, krmte s ním své blízké!
Není nad to si dát stroužek česneku společně s partnerem a navzájem se těšit ze zdravého dechu ;o)

[2006-11-08]
Autor článku chřipka? angína? cholesterol? cukrovka? ..Česnek!: Michaela Vorlová