Bylinky.eu - Které bylinky léčí kašel, rýmu a chřipku?
S pomocí bylin si můžeme značně zkrátit a zmírnit trápení s úporným kašlem a rýmou a vyhnout se komplikacím jako jsou např. zánět dutin nebo průdušek. Dnes máme pro vás několik účinných a jednoduchých receptů, které vás postaví zpátky na nohy..
Pokud začneme s léčbou chřipky a nemocí z nachlazení včas a dodržíme několik základních pravidel, máme šanci na vyléčení bez antibiotik, jejichž vedlejší účinky v našem těle dokážou napáchat i značné škody. Mezi taková základní pravidla správné léčby patří klid v teple na lůžku, lehká strava, založená na ovoci a zelenině a zvýšený příjem vhodných tekutin.
S pomocí bylin si můžeme značně zkrátit trápení s úporným kašlem a rýmou a vyhnout se komplikacím jako jsou např. zánět dutin nebo průdušek (bronchitida), které pak vyžadují mnohem razantnější a delší léčbu.
Naštěstí existuje celá řada osvědčených lidových receptů, jejichž účinnost je ověřena generacemi. Z jejich dlouhého seznamu si dnes uvedeme alespoň některé - známé či méně známé návody, jak co nejrychleji zvítězit nad vetřelci, kteří se snaží získat vládu nad naším tělem.
Z přírodních léků a bylin volíme v případě chřipky, kašle a rýmy takové, které mají antibiotický a čistící účinek, posilují imunitu a pomáhají s uvolňováním usazeného sekretu v našich dýchacích cestách.
Bylinkový čaj proti kašli
Tento čaj je vhodný i pro děti a navíc má příjemnou chuť. Pomáhá s ředěním usazeného sekretu v dýchacích cestách, usnadňuje tak odkašlávání a zlepšuje dýchání.
Recept na směs: do vhodné nádoby smícháme 1 hrst květů lípy, 1 hrst listů jitrocele, 1 hrst květů černého bezu, 1 hrst drcených sušených šípků
Příprava: 2 vrchovaté lžíce této směsi zalijeme 1 litrem vroucí vody a necháme 10-15 min luhovat. Pak přidáme 2 lžíce medu a čaj popíjíme teplý po doušcích.
Prsní čaj - prevence i léčba bronchitidy
Kombinace bylin v této směsi má poměrně silnou účinnost, hodí se i k léčbě úporného kašle a bronchitidy, popř. k jejímu doléčení či prevenci.
Recept na směs: do vhodné nádoby smícháme 1 hrst květů divizny, 1 hrst květů podbělu, 1 hrst květů sedmikrásky, 1 hrst natě mateřídoušky (můžeme přidat i květ lípy nebo list jitrocele)
Příprava: 2 vrchovaté lžíce této směsi zalijeme 1 litrem vroucí vody a necháme 10-15 min luhovat. Pak přidáme 2 lžíce medu (popřípadě trochu citronu) a čaj popíjíme teplý po doušcích.
Křenový med vás postaví na nohy
Toto je méně známý recept, o to však účinnější. Křen i med jsou známé svými silné stimulačními účinky na naší imunitu, vysokým obsahem vitaminů i minerálů a dezinfekčními a antibiotickými účinky. Jejich kombinace je pak ještě silnějším lékem a prevencí chřipky a nemocí z nachlazení.
Recept: čerstvý kořen křenu na jemno nastrouháme a smícháme s přibližně stejným množstvím medu. Směs důkladně promícháme a užíváme po lžičkách během dne podle závažnosti stavu 3-7x denně v čase nemoci, v nižších dávkách pak i preventivně pro celkové posílení imunity a zlepšení kondice.
Mrkvový sirup - lék pro dospělé i pro děti
Mrkev je známá svým vysokým obsahem beta-karotenu, což je významný antioxidant a zároveň stimulant obnovy sliznic. Podporuje regeneraci narušených a zatížených sliznic v našich dýchacích cestách a současně povzbuzuje naši obranyschopnost. V kombinaci s medem je jeho účinek ještě mocnější.
Recept: 0,5l čerstvé mrkvové šťávy a 4-5 lžic medu pomalu zahříváme v hrnci na mírném ohni - nevaříme, za občasného míchání pouze postupně zahustíme na konzistenci sirupu. Ten pak v době nemoci užíváme po lžičkách 4-6x denně.
Mrkvová šťáva se doporučuje samozřejmě i čerstvá, sirup má tu výhodu, že nám při skladování v lednici vydrží i několik dní a je koncentrovanější.
Další návody na podporu léčby chřipky, nachlazení, kašle a rýmy najdete v minulých dílech našeho seriálu, jako např. recepty s použitím vrbové kůry, cibule a česneku. Stejně nápomocné vám mohou být recepty na domácí výrobu bylinných sirupů nebo seznam bylin na posílení imunity.
--
použitá literatura: 500 nejlepších receptů lidové medicíny
[2008-04-09]
Autor článku Které bylinky léčí kašel, rýmu a chřipku?: Michaela Vorlová