Bylinky.eu - Bylinky proti paradentóze a pro zdravé dásně

Paradentóza trápí opravdu velké procento naší populace. Stěžejní je v jejím případě pravidelná péče, prevence zánětů a dalšího odhalování zubních krčků, protože se jedná o nevratný proces. Víte, které bylinky vám účinně pomohou?

Při paradentóze je velmi důležité správné čištění zubů, včetně volby vhodného, jemného kartáčku a pasty. Dalšími pomocníky nám mohou být speciální dezinfekční, léčivé a stahující ústní vody, které si můžeme jenoduše připravit sami z běžně dostupných bylin.
Nabízí se nám hned několik takových rostlin, jejichž účinky jsou ověřené a používané generacemi.

Šalvěj najdeme v ústních vodách jako jednu z nejběžněji používaných. Má dezinfekční a stahující účinky na naše dásně a celou ústní dutinu (vhodná je i při infekcích a bolestech v krku). Léčivou ústní vodu si můžeme připravit buď ze samotné šalvěje, nebo ji kombinovat s jinými bylinami.
Máta je další vhodnou bylinkou v prevenci paradentózy, i její výtažky najdeme v mnoha pastách na zuby a ústních vodách. Lze z ní připravit nálev či odvar na proplachování úst, nebo ji pro posílení působení kombinovat se šalvějí.
Heřmánekstahující a uklidňující účinky, proto se hodí hlavně v případě akutně podrážděných dásní. Nálev nebo odvar z něj můžeme aplikovat k proplachování úst i několikrát denně, dokud se nám sliznice v ústech nezklidní.
Mochna nátržník také působí hojivě, zároveň je vhodná v případě, že trpíme krvácivostí dásní. Odvar z mochny používáme nejlépe bezprostředně po čištění zubů.
Řepík lékařský je též známý pro svou schopnost urychlovat hojení a uklidňovat podrážděné sliznice. Jeho působení je jemné a nemusíme se bát ho používat po dlouhou dobu.
Přeslička rolní má výrazně protikrvácivé účinky, dříve se běžně aplikovala k zastavování krvácení i větších ran kdekoliv po těle. Výborně se hodí kombinovaná s některou z výše uvedených bylinek, např. se šalvějí, mátou či mochnou.

Výše uvedené bylinky spolu můžeme míchat, nebo je pro výrobu ústních vod používat samotné, podle dostupnosti, potřeby, či individuálního působení. Pro inspiraci si uvedeme dva recepty pro prevenci a léčbu paradentózy.

Přírodní ústní voda proti paradentóze
potřebujeme: 2 lžíce sušené šalvěje nebo 3 lžíce řezané čerstvé šalvěje, vrchovatou lžíci květu heřmánku (přidáme 1 lžíci yzopu, pokud máme k dispozici)
postup: bylinky přelijeme 0,5l studené vody, pomalu přivedeme do varu a vypneme, přikryjeme pokličkou a necháme luhovat až do vychladnutí, přecedíme a používáme k proplachování ústní dutiny po čištění zubů

Bylinný odvar při zánětu dásní
potřebujeme: po vrchovaté lžíci sušené natě přesličky, šalvěje a máty
postup: stejně jako u předešlého receptu, odvar pak ještě vlažný nebo vychladlý opakovaně, několikrát denně podržíme chvíli v ústech

Léčbu a prevenci potíží sliznice ústní dutiny a dásní výrazně podpoříme také pravidelným přísunem dostatku vitaminu C, beta-karotenu a zinku, významných antioxidantů, stimulantů imunity a hojivých procesů v těle. Zejména beta-karoten, provitamin vitaminu A je znám svým významným účinkem při regeneraci sliznic.


--
použitá literatura: Bylinkový receptář od nejstarších časů po současnost

[2008-09-24]
Autor článku Bylinky proti paradentóze a pro zdravé dásně: Michaela Vorlová