Bylinky.eu - Bylinky na kašel a průdušky
Většina z nás dobře ví, že generacemi ověřené recepty přírodní medicíny efektivně léčí celou řadu nemocí. Zkraťte si s jejich pomocí boj s úporným kašlem či bronchitidou..
Podzimní čas s sebou přináší zvýšené riziko nachlazení a nemocí dýchacích cest. Pokud už se nám nepodaří vyhnout se nákaze vhodnou prevencí a podlehneme onemocnění, měli bychom našemu tělu uvědoměle pomoci v boji s vetřelými viry. Pojďme se podívat na některé generacemi ověřené recepty z přírodní lékárny, které nám zkrátí cestu k vyléčení a posílí naši imunitu.
Pro léčbu respiračních onemocnění volíme především takové byliny, které mají dezinfekční a antibiotický účinek. Dále pak takové, které pomáhají s uvolňováním usazeného sekretu, tedy i s následným odkašláváním. Patří mezi ně například tymián a mateřídouška, dobromysl, jitrocel, černý bez, lipový květ, podběl, zázvor, kurkuma, divizna, fenykl, anýz a mnohé další. Léčbu pak celkově podpoříme pravidelným užíváním medu, cibule, česneku a křenu. V neposlední řadě dodržujeme pravidelný a zvýšený příjem tekutin.
Výše uvedené byliny můžeme používat k přípravě jednodruhových čajů, ale lze je také míchat a dosáhnout tak silnějšího účinku. Tentokrát jsme pro vás vybrali tři zajímavé recepty, jejichž účinnost je ověřená:
Recept na bylinkový čaj pro zlepšení odkašlávání
K namíchání čajové směsi potřebujeme: 2 díly natě tymiánu nebo mateřídoušky, 1 díl listu jitrocele, 1 díl semene anýzu nebo fenyklu.
Příprava čaje: dvě lžíce směsi zalijeme 0,5l teplé vody a necháme přes noc macerovat. Ráno uvedeme do varu, odstavíme a necháme 10-15 minut luhovat. Poté scedíme a čaj užívám po lžících během celého dne.
- Tento čaj má jak dezinfekční, tak sekret uvolňovací účinky.
Recept na mrkvový sirup proti kašli
Asi 0,5l čerstvé mrkvové šťávy smícháme v hrnci se čtyřmi lžícemi medu. Na velmi mírném ohni směs pomalu zahříváme (nevaříme!), čímž odpařujeme vodu do té doby, než tekutina získá konzistenci sirupu. Sirup pak přelijeme do uzavíratelné lahvičky a uskladníme v lednici.
Užíváme po čajové lžičce 5x denně až do vyléčení. Tento sirup je vhodný i pro děti a funguje též jako prevence kašle a nemocí průdušek.
- Kombinace medu a mrkvové šťávy, bohaté na beta-karoten funguje v našem těle jako stimulant obranyschopnosti, a zároveň podporuje a urychluje regeneraci sliznic dýchacích cest.
Recept na “Orientální medový nápoj”
Potřebujeme: 10 hřebíčků, 5 kuliček černého pepře, lžičku strouhaného zázvoru, lžičku mleté skořice, lžíci maty, lžíci medu, citrónovou šťávu
Příprava nápoje: hřebíček, pepř, zázvor a skořici zalijeme 0,5l vody, uvedeme do varu a 5 minut povaříme. Poté odstavíme z plotny, ihned přidáme lžíci máty, zamícháme, přiklopíme a necháme 10 minut luhovat. Pak scedíme, přidáme med a podle chuti šťávu z citrónu.
- Tento silný a účinný nápoj pijeme tak teplý, jak sneseme. Okamžitě nás zahřeje a rozproudí nám krev. Stejně tak prokrvuje a zahřívá i naše sliznice, čímž pomáhá uvolňování sekretu jak v nosních dutinách, tak v plicích a průduškách. Má také dezinfekční účinky, pomáhá spouštět pocení a je výborný i jako zimní čaj při prochladnutí.
--
Použitá literatura: Bylinkový receptář od nejstarších časů po současnost
[2008-10-29]
Autor článku Bylinky na kašel a průdušky: Michaela Vorlová