Bylinky.eu - Pot pourri - aromaterapie i dekorace pro váš domov
..zkuste si sami doma vyrobit vlastní pot pourri - okrasu, která vám bude svou vůní po celý rok připomínat letní dny prosycené sluncem, potěší vaše oko, nos, mysl i duši..
Oblíbené pot pourri si dnes, pravda, můžeme za dostupnou cenu pořídit už v kdejakém obchodě.. není však nad takové, které si s láskou vyrobíme sami. Už naše prababičky a jejich prababičky si doma vázaly tzv. voničky, svazky aromatických bylin, které umísťovaly různě po domě a do prádelníků. Vonné polštářky, bylinné voničky a pot pourri provoní náš domov a navíc nám budou připomínat letní slunné dny po celý rok.
Co můžeme použít pro domácí výrobu pot pourri?
Pokud již máme k dispozici nasušené květy, listy, plody a aromatické byliny, máme téměř všechno potřebné pro domácí výrobu voňavé a dekorativní směsi. Pokud ne, stačí ještě rychle vyjít do přírody na procházku a nasbírat si, co nám zrovna padne oka.
Seznam možných přísad je opravdu dlouhý. Záleží na tom, jakou chceme dát našemu pot pourri vůni a barvu. Někdo má raději jemné květinové vůně, jiný zase teplé a dřevité, nebo osvěžující a mentolové.. někdo chce připravit sladěnou kombinaci, vycházející z jednoho barevného tónu, jiný se raději pokochá pohledem na kombinaci široké palety barev, nebo by rád své pot pourri sladil s barvami v interiéru. Žádný problém, je z čeho vybírat, pojďme si uvést alespoň několik příkladů možných přísad:
Sušené květy - krásné a voňavé jsou určitě okvětní plátky růží, silné aroma dodá pot pourri levandule, vůně jihu a slunce. Ale použít můžeme každou květinu, která se dá usušit, přičemž si zachovává hezkou barvu, jako např. pivoňka, sedmikráska, měsíček, chrpa, hortenzie, maceška, jasmín, bodláky, hrachor, fialka a mnohé další.
Listy bylin a stromů - eukalyptus, máta, šalvěj, bobkový list, rozmarýn, tymián, mateřídouška, dobromysl, meduňka, listy jahodníku, maliníku a ostružiníku, břečťan, nebo jakékoli barevné a hezké listy z dosažitelných stromů a jehličí.
Sušené ovoce - pomeranče a citrony na plátky, nebo jejich kůra, sušené plátky jablek, šípky, jeřabiny, plody hlohu, mišpule a podobně.
Aromatické koření - hřebíček, skořice, kardamon, muškátový oříšek, fenykl, anýz, kmín, chilli papričky, koriandr, nebo badyán.
Přidat můžeme cokoliv z přírody, co našemu oku lahodí, jako například kůru stromů, šišky, semena, ořechy, suché lusky, kaštany, žaludy, bukvice, mech, mušle, nebo drobné větévky.
Pot pourri patří do dekorativní nádoby
Má-li být naše pot pourri pohlazením pro oko, neměli bychom pominout ani nádobu, do které ho umístíme. Ta by měla samozřejmě ladit s prostředím a interiérem a měla by být dekorativní. Nejvhodnější jsou keramické, porcelánové a skleněné mísy nebo proutěné ošatky a košíčky. Zapomeneme na plast, pokud máme rádi kovové nádoby, zvolíme raději nerez nebo smaltované talíře. Pot pourri ale můžeme umístit i například do velkých mušlí, do šifónových sáčků k zavěšení, nebo do zdobných květníků, fantazii se meze nekladou.
Jak posílit aromatický efekt vašeho pot pourri?
Pot pourri, které se běžně kupuje v obchodech, je v naprosté většině případů parfémováno tak, aby mělo výrazný aromatický efekt. Navíc po nějakém čase aromatické látky ze suchých rostlin vyprchají. To ovšem neznamená, že je nutné je vyhodit koše a koupit, nebo namíchat nové.
Můžeme použít malého a jednoduchého triku, na stávající směs jednou za čas kápneme několik kapek aromatického olejíčku (cca 3-5 kapek), například toho, který se běžně používá do aromalamp. Oblíbené jsou éterické oleje jako jasmín, pomeranč, grapefruit, borovice, cedr, skořice, vanilka, eukalyptus, santal, lemongrass a růže.
Pot pourri nám může být i lékem
Jak je známo, i vůně dokáží léčit, povzbuzovat, nebo uklidňovat tělo a mysl. I naše pot pourri můžeme proměnit v aromatický lék, a to volbou přidávaného esenciálního oleje. Například eukalyptový a borovicový olej usnadňují dýchání astmatikům a lidem trpícím respiračními onemocněními.. levandule nás uklidní, zrelaxuje a ukolébá ke spánku, stejně jako dobromysl.. skořice a hřebíček nás zahřejí.. citron a pomeranč povzbudí .. rozmarýn nám zlepší koncentraci a náladu.. Nespornou výhodou je, že si můžeme naše pot pourri upravit volbou oleje na míru, podle vlastní nálady a potřeby.
Na závěr ještě jeden malý tip.. Zkuste své
vlastnoručně vyrobené pot pourri pěkně zabalit a ozdobit třeba mašlí a sušenou růží.. vznikne vám tak originální dárek, kterým můžete překvapit a potěšit někoho, kdo to ocení..
[2007-09-26]
Autor článku Pot pourri - aromaterapie i dekorace pro váš domov: Michaela Vorlová