Bylinky.eu - Přírodní péče o vaše vlasy, díl 2. - zvenku

Jeho ruka se pomalu přiblížila k její tváři. Na chvíli se zarazil. Slunce, které mu zářilo přímo do očí, ho donutilo schovat se do jejího stínu. Konečně jí viděl do tváře. 'Usmívá se, je to dobré.' Přiblížil svou dlaň ještě blíž a jemně ji pohladil na spánku. Pomalu zajel prsty do jejích vlasů. Přál si, aby ten moment trval navěky. Jako by kolem nebylo vůbec nic, jen ona, slunce a ten hebký dotyk. Kochal se tou chvílí a přimhouřenýma očima sledoval, jak si větřík pohrává s jejími kadeřemi. V tom slunci jí tolik zářily. Byly tak hebké a tak poddajné, jaké ještě nikdy nehladil... 'No ano! Jak to? Má tak krásné a hebké vlasy! Jak to dělá? Sakra co si na to dává??'

Není nás málo, co bychom také chtěli mít lesklé, pevné a husté vlasy. V minulém článku jsme si povídali o tom, jak můžeme jejich kvalitu z velké míry ovlivnit zevnitř, tedy tím, co jíme a pijeme. Dnes se podíváme, jak pomoci našim vlasům zvenku. Tedy všem těm krepatým, suchým, slabým, padajícím či jinak strádajícím. Ať jsou to vlasy porušené barvením, dušené pod kšiltovkou, přepálené sušením a jinými kosmetickými úpravami za pomoci tepla, nebo prostě vlasy, na kterých je vidět, že by jim prospěly lázně.

Henna je ten nejúčinnější přírodní regenerátor zvenku, co jsem zatím potkala. Už jen doba, po kterou ji lidstvo používá, mluví sama za sebe. Více než 5000 let si ji lidé plácají na hlavu, aby si zregenerovali vlasy a pokožku hlavy. Slouží jim i jako barva na vlasy, která je neničí, ale naopak posiluje. Známé je také takzvané tetování hennou, barvení nehtů, chodidel, dlaní i rtů, dodnes přetrvávající způsoby zkrášlování například v Indii. Užívá se jí i k přírodnímu barvení textilií. Pro všechny tyto účely se používají hlavně její sušené listy, které se drtí na prášek. Ten se pak smíchaný s vodou aplikuje na vlasy a kůži. Henna, neboli latinsky lawsonia, je rostlina keřovitého typu, běžně kolem 1.5 m vysoká, se zelenými podlouhlými listy. I v léčitelství a lékařství má svoje nepostradatelné místo, používá se na dlouhý seznam neduhů. Nás ale teď zajímá, co dokáže udělat s našimi vlasy.

Na našem trhu se dá pořídit v některých drogeriích, lékárnách, na internetu a v některých prodejnách, zaměřených na orientální a východní kultury. V porovnání s cenami zázračných chemicky vyrobených preparátů na vlasy se dá říci, že je doslova levná. Běžná cena je někde mezi 50-200Kč na 1-2 aplikace. Koupit se dá ve formě vlasové kůry nebo barvy na vlasy. Henna existuje ve třech základních typech a každý typ dodává vlasům jinou barvu. Pro blondýny a blonďáky tu mám jednu špatnou a jednu dobrou zprávu.

Neexistuje hennova blond barva na vlasy, respektive z brunety blondýnu neudělá, nemá totiž odbarvovací účinky, má jen dobarvovací. To znamená, že třeba z hnědých dokáže udělat nazrzlé nebo je ztmavit do černa, ale nezesvětluje. Hlavními barvami jsou červená, černá a bezbarvá, jejich mícháním lze pak měnit odstíny. Ta dobrá zpráva tedy je, že existuje ona bezbarvá henna, kterou lze použít jako léčebnou kůru na jakoukoli barvu vlasů. Což bude jistě příznivá zpráva i pro pány. Už za dávných časů muži používali hennu přímo jako prevenci proti plešatění. Mrtvé vlasové cibulky už k životu nejspíš neprobudí, ale těm živým má šanci život prodloužit a vlasy celkově posílit. Na trhu jsou také k vidění přípravky, jako šampóny a kondicionéry, které mají hennu jako jednu ze svých složek. Asi jistý pozitivní účinek na vlasy mají, budou určitě dobrým doplňkem naší kosmetické výbavy, ale čistá je nejúčinnější.

Funkce henny je asi taková, že nám na vlasech vytvoří mikroskopickou výživnou vrstvičku, která je chrání, zaceluje a působí proti třepení a lámání konečků. Vlasy jsou po jejím použití pevnější, pružnější a lesklejší. Stejně blahodárně působí i na vlasové cibulky, které při aplikaci vyživuje a podporuje jejich prokrvení. Zamezuje tvorbě lupů, dokonce jich dokáže zbavit úplně. Je také baktericidní, to znamená, že dokáže ničit vetřelce na kůži a tím léčí pokožku hlavy. Zní to něco jako elixír na hlavinku, že. Asi na tom něco bude. Mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Například na vlasy poničené chemickým barvením to elixír určitě je. Tu samou zkušenost znám s lupy. To by si ji na hlavu lidé nedávali tolik tisíciletí, kdyby to byla jen "babská pověra".

Na poprvé je asi překvapivá doporučená délka jejího působení na vlasy, hlavně pak u barvy. Tam jsme zvyklí na 30 minut a rychle s tím dolů, jinak se nám vlasy spálí a zničí. U henny je to pravý opak. Čím déle, tím lépe. Přípravky, které používám, říkají klidně až 6 hodin, některé i víc. To znamená, že je dobré si na ni udělat čas, něco jako "dneska dopoledne nikam nejdu". Četnost jejího použití se víceméně nijak nelimituje, protože obecně nemá žádné vedlejší škodlivé účinky. Každý měsíc nebo jen několikrát za rok, to je na každém.

Ale hlavně nezapomeňte! ... komu se nelení... ;o)

[2006-04-26]
Autor článku Přírodní péče o vaše vlasy, díl 2. - zvenku: Michaela Vorlová