Bylinky.eu - Účinná ochrana kůže při opalování
Máte rádi svou kůži v barvě medu? Nebo snad dokonce čokolády? Anebo patříte mezi ty, co se slunečních paprsků střeží a léto tráví ve stínu? Pro oba případy tu máme několik užitečných přírodních typů na horké letní dny.. pro smažky i bělásky!
Někteří lidé buď nemohou nebo nechtějí svoji kůži vystavovat slunečnímu záření, ať jsou to důvody zdravotní nebo estetické. Ale stálé je velká spousta těch, co slunce milují, nastavují mu nos při každé možné příležitosti, někteří se dokonce dokáží péct celé hodiny a na svoje sluneční lázně nedají dopustit. Slunce je pro mnohé poslem dobré nálady, a když dlouho nesvítí, dostavuje se u nich absťák formou špatné nálady a nedostatkem životní energie.
Ať jsme vyznavačem kůže bíle nebo čokoládové, měli bychom si ji chránit tak, jako ona chrání celé naše tělo, protože ono životodárné slunce jí může ublížit.
Není třeba dalekosáhle rozebírat všechna tak chronicky známá rizika opalování. Veškerá komunikační média na nás každý rok v letním období sypou varovné informace o ozónových dírách, lékaři varují před rakovinou kůže a poškozením očí, kosmetičky před rychlým stárnutím pokožky a nadměrnou tvorbou vrásek. Všichni svorně doporučují nevystavovat se na dlouhou dobu intenzivnímu slunečnímu záření.. a když už, mazat, mazat, mazat a pít, pít a pít.
Opálení - co to vlastně je?
Opálení kůže není, zjednodušeně řečeno, ničím jiným, než ochrannou reakcí kůže proti slunečnímu záření. Kůže ve svých spodnějších vrstvách tvoří látku zvanou melanin, která působením slunečního záření stoupá do vrchních částí kůže, po cestě pigmentuje a usadí se v její svrchní části. Tím naší kůži propůjčuje onen medový až hnědý nádech. Když mluvíme o barevných typech kůže, mluvíme vlastně o genetickém naprogramování kůže ke schopnosti tvořit melanin. To znamená, že kůže lidí severského světlejšího typu má menší schopnost tuto látku tvořit a naopak kůže lidí tmavšího typu má tuto schopnost vyšší. Čím je kůže přirozeně snědší, tím má větší obranyschopnost proti slunečnímu záření a naopak. Chránit bychom se ale měli všichni, a to nejen různými krémy, ale i posílením kůže vnitřní cestou. Velmi účinné je v tomto případě dostatečné zásobování těla beta-karotenem.
Beta-karoten jako elixír na opalovačku
Beta-karoten je provitamínem vitamínu A. Tělo si z beta-karotenu tvoří optimální hladinu potřebného vitamínu A a nespotřebované zbytky se v něm usazují. Doporučená denní dávka nebyla přesně stanovena, protože předávkování téměř nehrozí, jen jakási hranice bezpečnosti, což je kolem 100-200mg za den. To je opravdu velká hromada mrkve nebo hrst běžných betakarotenovych tobolek.
Přírodními zdroji beta karotenu jsou například již zmíněná mrkev, karotka, meruňky, broskve, nektarinky, špenát, brokolice, kapusta, hrášek a další, především žlutooranžové ovoce a tmavě zelená zelenina, ale i například vaječný žloutek. Beta-karoten je v tuku rozpustný, proto je důležité konzumovat potraviny s jeho obsahem společně s tukem. Tělu tak umožníme jeho vstřebání z potravy, bez přítomnosti tuku se jeho využití mnohonásobně snižuje. Do mrkvového salátu tedy přidáme trošku olivového oleje a na broskve si dáme šlehačku a pod.
Dále máme k dipozici spoustu potravinových doplňků s jeho obsahem.
Optimální je beta-karoten užívat pravidelně, celkově je tělu velmi prospěšný. Je to silný antioxidant, a tím chrání buňky našeho těla před spoustou nemocí, degenerací a zhoubným bujením. Zpomaluje stárnutí pokožky a celého organismu. Máme-li ho v těle dostatek, pomáhá chránit naši pokožku před spálením, protože stimuluje tvorbu pigmentu a zabarvení kůže. Někteří lidé trpí alergickou reakcí kůže na silné sluneční záření, která se projevuje svědivou vyrážkou v oblastech krku, hrudníku, ale i jiných oblastech těla s citlivou kůží. I tady je beta-karoten velkým pomocníkem, v mnohých případech při jeho užívání tato alergická reakce úplně zmizí. Při pravidelném užívání beta-karotenu si můžeme všimnout, že se nám kůže zbarvuje i bez opalování. Efekt samozřejmě není tak výrazný, ale kůže dostává zdravější barvu a nádech. V době slunění nám díky těmto jeho schopnostem pomůže rychleji dosáhnout kýženého opálení, zároveň si naše kůže udrží pigmentaci mnohem déle a sníží se olupování.
A kdybychom se přeci jen náhodou přismahli...
Babská rada je někdy vážně dobrá.. naplácejte si na všechna spálená místa čistý bílý jogurt nebo tvaroh. Tato slova vyšla i z úst mnohých lékařů, kůži je třeba co nejjemnější cestou odebrat horkost, znalí vědí, jak to pálí. Chladný bílý jogurt nebo tvaroh připlácnutý na spálená záda nás nejdřív silně prohne v pase, je to jako do zad zapíchnuté špendlíky, ale po pár minutách pocítíme blaženou úlevu. Nebo si můžeme dát koupel s přídavkem podmáslí nebo jogurtu, má podobné blahodárné účinky. Všechny tyto zmíněné mléčné výrobky navíc obsahují hojivý vápník. Výborná je také aloe vera, známá svým léčivým účinkem na spáleniny všeho druhu a na kůži vůbec. Nejlepší je použít co nejpřírodnější přípravky, co nejčistější výtažek z listů aloe. Dají se koupit ve formě různých sprejů a gelů. Pokud máme k dispozici živou rostlinu, použijeme jejího listu. Podélně ho rozkrojíme, z tvrdé kůže seškrábeme vnitřní gelovou vrstvu a tu pak jemně vmasírujeme do kůže. Rozkrojené listy lze použít i jako obklad na postižená místa. Příjemný a účinný je též obklad z nakrájené okurky.
Když se nám kůže trochu zklidnila, mažeme a krmíme ji samými dobrotami, aby byla zase brzo fit. Dáme přednost přípravkům po opalování s obsahem aloe vera a panthenolu, hojivým krémům s výtažkem měsíčku lékařského, s obsahem vápníku a zinku. A s dalším pečením určitě na chvilku počkáme..
S přáním krásného a medového léta
[2006-06-14]
Autor článku Účinná ochrana kůže při opalování: Michaela Vorlová