Bylinky.eu - Přírodní léčba akné - vnitřní cestou ke zdravé pleti
Může vám být 15 nebo 35.. akné zdaleka není strašákem jen dospívajících. Je to nemoc, která nás dokáže opravdu potrápit, i když už nám není -náct.. Většinou je to psychika, která utrpí nejvíce.. boj je to jistě nelehký ..ale často i mírné zlepšení dokáže pohladit na duši a ukázat tu správnou cestu. O to lépe, když si dokážeme pomoci sami, přírodní cestou..
Je mnoho faktorů, které mohou stát za tvorbou nepříjemných pupínků, rozšířených pórů a podobných projevů takzvaně problematické pleti.
Jako tři hlavní z nich jsou většinou obecně uváděny hormonální nerovnováha, špatná výživa a nedostatečná či nesprávná péče o problematickou pleť, přičemž hormonální dispozice hraje jistě zásadní roli. Pro upřesnění, touto nerovnováhou je ve skutečnosti nadbytek mužských hormonů, a to jak u žen, tak u mužů.
Dalšími faktory, které také ovlivňují průběh těchto kožních problémů, jsou například stres, nedostatek vitaminů, minerálů a jiných, pro správnou rovnováhu v těle potřebných, látek, vlivy prostředí, ve kterém se pohybujeme.. už z uvedeného seznamu je na první pohled vidět, že boj s akné je nelehká věc a běh na dlouhou trať.
Často ani dlouhé roky průběžných návštěv lékařů a kosmetiček nemají v mnohých případech moc velký efekt. Těm šťastnějším z nás zabere nějaká ta mastička, vodička nebo tabletky.. ti méně šťastní musí vynaložit mnohem větší snahu, vlastní iniciativu a silnou vůli sám zabojovat. Někdy se trefíme napoprvé, jindy zkusíme postupně všechna doporučení, jisté je, že se nám naše úsilí alespoň částečně vrátí, a to za to stojí.
Jak uvnitř, tak venku..
Důležité je si uvědomit, ze akné není jen nemocí kůže.. Kůže je zrcadlem toho, jaké je naše tělo uvnitř, vypovídá o stavu a funkci našich vnitřních orgánů. Když tedy chceme úspěšně léčit akné, nestačí nám pouze ošetřovat kůži zvenku, je potřeba léčit celé naše tělo, vyčistit ho a zásobovat dostatkem výživných a léčivých látek..
Pohled do talíře
Strava může významně ovlivnit projevy a průběh akné. Každý jsme jiný, tělo každého člověka reaguje trochu jinak na potraviny, které mu posíláme. Proto je důležité vysledovat potraviny a nápoje, které nedělají dobře našemu tělu a tím i kůži. U někoho to může být čokoláda, u jiného pálivá a silně kořeněná jídla, někomu vadí alkohol, káva, příliš sladké nebo kyselé potraviny.. je to individuální. Zhoršení akné po konzumaci určitého druhu potravin je vlastně alergickou reakcí na některou ze složek potravy. Naše tělo si s ní neumí poradit a reaguje na ni jako na toxickou látku. Vytipované potraviny pak z našeho jídelníčku buď vyřadíme úplně, nebo alespoň omezíme. Vyžaduje to trpělivost a kus odříkání, nicméně mnohým z nás se to opravdu vyplatí.
Obecně je důležité, abychom našemu tělu dodávali dostatek syrové zeleniny a ovoce, které nám zajistí přísun potřebných vitaminů, minerálů a vlákniny. Ovoce a zelenina nám také pomohou s velmi důležitým pročištěním organismu. Omezit bychom měli přílišné kořenění jídla, místo spousty soli, pepře a chilli raději použijeme bylinkové koření, jako jsou majoránka, oregano, bazalka, šalvěj, tymián, česnek, kmín atd. Často také může pomoci snížení konzumace masa, především pak uzenin, které jsou plné kořenících a konzervačních přípravků. Čím přírodnější je naše strava, tím méně s ní naše tělo musí bojovat a tím více potřebných látek si z ní může vzít. Zdravou výživou náš organismus ušetříme boje s látkami, které nemá rádo a se kterými si neví rady.
Neopomenutelný je také správný pitný režim, který pomáhá s odplavováním škodlivých látek z těla. Nejvhodnější jsou minerální vody, ovocné džusy a bylinkové čaje, přičemž bychom měli vypít alespoň 2-3 litry tekutin denně. Kávu a silně slazené nápoje s obsahem oxidu uhličitého bychom měli omezit na minimum, nebo vynechat úplně.
Důležitě vitaminy a minerály
Dostatek vitaminů a minerálů je základem pro zdraví celého našeho organismu a dostatečně silnou imunitu. Jsou však látky, které jsou obzvlášť přínosné pro zdraví naší kůže. Seznam by byl dlouhý, alespoň tedy několik základních:
Vitamin C je nepostradatelný pro udržení silné imunity, tedy potřebný pro boj těla s nepříznivými vlivy a vetřelci ve formě virů a bakterií. Přehled potravin s jeho obsahem chronicky známý, pro příklad si uvedeme citrusové plody, zelí, papriky, jahody a kiwi.
Vitaminy skupiny B známe pro jejích příznivý vliv na pleť. Najdeme je především v pivních kvasnicích, pivě, rybách a cereáliích. Je také vhodné užívat tzv. B-komplex ve formě potravinového doplňku, přísun vitaminů B by měl být pravidelný.
Vitamin E je důležitý antioxidant, tudíž pomáhá čistit naše tělo a chránit ho před volnými radikály. Zároveň, a to hlavně u žen, přispívá k udržení správné hladiny ženských hormonů, což může příznivě ovlivnit léčbu akné. Jeho přírodními zdroji jsou například za studena lisované rostlinné oleje, sója, semena a ořechy, zelené saláty, avokádo a vaječný žloutek.
Beta-karoten a vitamin A pomáhají zmírňovat projev akné a zlepšují obranyschopnost kůže a celého našeho těla. Zdrojem beta-karotenu, tedy i vitaminu A jsou např. mrkev, rajčata, brokolice, meruňky, broskve a špenát.
Selen, draslík a zinek přispívají k udržování zdravé struktury kůže, vlasů a nehtů. Najdeme je např. v ořechách, zelenině, ovoci a obilovinách.
Čištění organismu s pomocí bylin
Takzvané čistění krve a detoxikace těla by mělo být nedílnou součástí prevence a léčení akné. V článku Zažeňte jarní únavu bez apatykářů jsme si uváděli kopřivu jako jednu z nejúčinnějších bylin pro čištění našeho organismu. Užívání kopřivy ve formě čaje by mělo probíhat v pravidelných čistících kúrách. Dalšími bylinkami stimulujícími detoxikaci těla jsou řebříček (květ a nať), pampeliška (list a kořen), tymián, lipový květ, list meduňky, šalvěj, květ heřmánku, máta peprná a květ černého bezu. Ve spoustě případů se také může osvědčit detoxikační kúra z aloe vera, která pomáhá vyčistit játra, ledviny a střeva, tedy orgány, jejichž zdraví a správná funkce jsou přímo spojené se zdravím naší kůže. Pokud jsou tyto orgány příliš zamořené toxickými látkami, které naše tělo nedokázalo odbourat, ony toxiny jsou pak tělem tlačeny ven jinou cestou, právě kůží. Hlavně pro dámy je pak důležitá ještě jedna bylinka, je to kontryhel. Látky obsažené v kontryhelu patří do skupiny takzvaných fytohormonů, tedy látek rostlinného původu, které dokáží doplňovat a vyrovnávat hladinu hormonů v těle. V ženském těle tyto fytohormony pomáhají udržovat správnou hladinu ženských hormonů, čímž mohou potlačit ony nepříjemné projevy nadbytku hormonů mužských.
Pro příklad si jeden takový čistící čaj namícháme.. a nezapomeňte, bylinkový čaj se sladit nemusí, a když, tak přeci medem ;o)
Recept na čistící čaj: smícháme 2 díly kopřivy, 1 díl květu a natě řebříčku, 1 díl máty peprné, 1 díl květu černého bezu
Na 1 hrnek použijeme 1 vrchovatou lžičku této směsi, přelijeme horkou vodou a necháme 10 minut odstát. Pijeme 2-3x denně, po tři týdny. Po 2-3 týdnech vynechání můžeme zopakovat.
[2006-10-04]
Autor článku Přírodní léčba akné - vnitřní cestou ke zdravé pleti: Michaela Vorlová