Bylinky.eu - Domácí pleťové masky - přírodní salon krásy za hubičku

Nepotřebovala by vaše pleť malé lázně? Kdo z nás se občas nezadívá na svůj obličej v zrcadle s myšlenkou, že "by to možná chtělo trochu vylepšit.." .. ušetřete si kroky a bankovky v peněžence a proměňte na chvilku svůj domov v přírodní salon krásy..

Je spousta věcí, které se nám dokáží "podepsat" na obličeji, ať je to únava, teplotní výkyvy, nedostatek spánku, špatné stravování, divoké večírky, stres.. Kůže je indikátorem našeho vnitřního zdraví, jsme-li vyčerpaní, je i ona vyčerpaná. Pokud chceme pro naši pleť něco udělat a nejsme zrovna typ, který si skočí na celé odpoledne do kosmetického salonu, nebo se nám nechce utratit balík za drahou kosmetiku, můžeme si pomoci sami a přírodní cestou. Stačí se podívat do ledničky nebo do košíčku na ovoce a během pár minut si umíchat vlastní přírodní balzám na naši pleť. I s přípravou nám to zabere necelou hodinku, tak je dobré si ji naplánovat jen pro sebe. To abychom si to i trochu užili a také abychom zamezili vystrašení partnera cestou z koupelny s naneseným elixírem mládí na obličeji. Prostě si na sebe uděláme čas, je na místě občas se hýčkat.

Z čeho se dá vyrobit domácí pleťová maska?
Mnoho v domácnosti běžně dostupných surovin je vhodných k výrobě pleťové masky, například tvaroh, droždí, ovesné vločky, med, olivový olej, vejce, smetana, mléko, jogurt.. také ovoce a zelenina, jako broskve, meruňky, jablka, jahody, banány, citrony, pomeranče, okurky, avokádo, papája, kiwi a jiné. Přidat můžeme i různé bylinky ve formě výluhu nebo rozmíchané do kašovité hmoty s teplou vodou. Heřmánek má uklidňující, čistící a stahující účinky na kůži, skořice mírně dezinfekční, máta tonizuje a oživuje, dubová kůra je vhodná na mastnou a aknózní pleť a stahuje rozšířené cévky, květ měsíčku lékařského je zase velmi hojivý a uklidňující.
Při volbě surovin přihlédneme k typu naší pleti. Na suchou pleť si můžeme dovolit použít suroviny mastnější, jako olej a smetanu, z ovoce pak banán a avokádo. Na pleť mastnou a problematickou naopak zvolíme lehčí ingredience, jako jogurt, mléko, okurku a podobně. Med, tvaroh, ovesné vločky a droždí jsou optimální pro téměř všechny typy pleti, kyselým ovocem šetříme na citlivou pokožku.

Pleťová maska z medu a avokáda na unavenou pleť
Tato maska je velmi výživná, výrazně regenerační a je vhodná pro všechny typy pleti, zejména pak na unavenou a zralou pleť. Naší kůži navrací pružnost a svěžest, obsahuje velké množství výživných i hydratačních látek.
Recept: 1 zralé avokádo, 1 lžička medu, 1 lžička bílého jogurtu, 1 lžička čerstvé citronové šťávy (pro citlivou či alergickou pleť můžeme citronovou šťávu vynechat )
- avokádo vydlabeme ze slupky a rozmělníme vidličkou na jemnou kaši, přidáme zbylé ingredience a vše důkladně promícháme

Pleťová maska z jablek a skořice na mastnou a problematickou pleť
Tato maska má lehké antiseptické účinky, čistí a stahuje póry a zároveň pleť příjemně hydratuje a dodává kůži vitamíny.
Recept: 1 zralé jablko, 1 lžička bílého jogurtu, 1 lžička medu, 1/2 lžičky mleté skořice, 1 lžička ovesných vloček
- jablko oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle nebo rozmixujeme, přidáme zbylé ingredience a důkladně promícháme v jemnou kašovitou hmotu

Banánová pleťová maska na suchou pleť
Tato bohatá a výživná maska je vhodná především na suchou pleť, které dodá pružnost, zdravou barvu a mladistvý vzhled. Obsahuje mnoho prospěšných mastných kyselin, vitamínů a minerálů. Je vhodná i na citlivou pokožku, v případě mastné či problematické pleti je lepší ubrat nebo úplně vynechat olej
Recept: 1 zralý banán, 1 vaječný žloutek, 2 lžičky panenského olivového oleje
- oloupaný banán rozmělníme vidličkou na jemnou kaši, přidáme vaječný žloutek a olej a důkladně promícháme

Příprava pleti pro aplikaci masky
Před aplikací pleťové masky bychom měli pleť důkladně vyčistit, tak jak jsme běžně zvyklí. Pro lepší vstřebání výživných látek je dobré pleť nejprve prohřát a prokrvit, což nám zajisti buď krátké napaření kůže nad horkou lázní (jako inhalace), jemná masáž tváře nebo jemný peeling. Prokrvená kůže lepé přijímá a metabolizuje výživné látky.

Aplikace masky
Hotovou směs si naneseme v tenké vrstvě stejnoměrně na tvář, raději vynecháme oční partie a okolí rtů. Pokud se jedná o masku výživnou bez stahujících účinků, můžeme její zbytek nanést i na krk a dekolt, popřípadě na ruce. Pohodlně položíme na sedačku, hlavu si podložíme polštářem a pustíme si nějakou hodně příjemnou muziku :o) Masku necháme působit cca 15 minut, maximálně půl hodiny. Po oblažující siestě se vydáme do koupelny a masku důkladně opláchneme vlažnou vodou, osušíme si tvář a namažeme si ji naším oblíbeným hydratačním krémem.

S přáním příjemného hýčkání


[2006-08-23]
Autor článku Domácí pleťové masky - přírodní salon krásy za hubičku: Michaela Vorlová