Bylinky.eu - Skořice - léčivá vůně Vánoc
V našich krajích máme skořici neodmyslitelně spojenou s vůní Vánoc a zimy.. ač ji používáme především jako koření, v jiných kulturách je skořice již po několik tisíciletí nepostradatelnou součástí tradičního léčitelství s časem prověřenými účinky..
To, čemu říkáme skořice, je odloupnutá a usušená kůra skořicovníku, stromu dorůstajícího až úctyhodných 10 metrů. Nejznámějšími a nejčastěji pěstovanými druhy jsou skořicovník cejlonský a čínský. Jak napovídají už samotné jejich názvy, pěstují se především v Číně, na Cejlonu, na Jávě, na Filipínách, v Africe, v Brazílii a dalších oblastech tropického a subtropického pásma. Usušená kůra skořicovníku se následně zpracovává mnoha různými způsoby, jak pro kulinářské, tak pro léčebné účely.
Skořice zahřeje naše tělo i mysl
V Asii se skořice tradičně používá pro zahřátí těla, přidává se za tímto účelem hlavně do bylinných čajů. Mnozí z nás si jistě oblíbili skořici jako součást tzv. zimních čajů pro zahřátí, kde ji často najdeme v kombinaci např. s jablkem nebo pomerančem. A co teprve "svařák", víno svařené s hřebíčkem a skořicí, nejspolehlivější pomocník proti prochladnutí lyžařů a tuláků zimní krajinou...
Látky obsažené ve skořici nás opravdu dokáží vnitřně zahřát a rozproudit krev v našich žilách. Mají celkově povzbuzující účinek na naše tělo i mysl, zahánějí chmury, zlepšují náladu a působí jako přírodní afrodiziakum.
Další léčivé účinky skořice při vnitřním užití
Skořice podporuje chuť k jídlu a má celkově velmi příznivý vliv na naše zažívání, pomáhá léčit průjmová onemocnění a působí i proti nadýmání.
Pro své dezinfekční a antibiotické účinky a schopnost prohřátí organismu je účinná také při léčbě nachlazení, kdy ji nejlépe přidáváme do bylinkových čajů. V Asii se také tradičně předepisuje pro léčbu onemocnění močových cest.
Ženám se skořice doporučuje především pro svou schopnost napravovat poruchy menstruace, snížit její bolestivost a upravit pravidelnost. Při klimakteriu skořice pomáhá omezit nepříjemné průvodní potíže.
Podle posledních výzkumů byl prokázán účinek skořice při léčbě cukrovky, kdy užívání skořicových výtažků či skořice samotné úspěšně snižuje hladinu krevního cukru u diabetiků. Stejně tak snižuje i hladinu cholesterolu v krvi.
Skořice je také významný antioxidant, chrání naše tělo před volnými radikály a čistí krev.
Skořici můžeme užívat vnitřně buď výše jmenovaným přidáním do čajové směsi, či přidáním do vhodného jídla. Vyrábí se z ní ale také alkoholové tinktury, sirupy či oleje. U celé či drcené skořice by denní dávka neměla přesáhnout 2 - 4g, u výtažků a olejů je třeba brát zřetel na sílu výrobků (viz příbalový leták).
Vnější užití skořice
Pro vnější aplikaci používáme skořicových výtažků především ve formě masážních olejů a tělových krémů. Aplikují se k úlevě při bolesti svalů, při svalových křečích, na revmatické bolesti kloubů a celkovému prohřátí a regeneraci tkání. Účinné látky také pomáhají s urychlením metabolismu v buňkách a zrychlením látkové výměny, čehož se v posledních letech hojně využívá k odstraňování celulitidy.
Pro své dezinfekční a antibiotické účinky se výtažky skořice přidávají i do ústních vod, léčí zánětlivá onemocnění dásní.
Případné nežádoucí účinky skořice
I když všeobecně se při vnitřním užití mírných dávek na skořici nevyskytují žádné specifické negativní reakce, těhotné ženy by ji měly raději konzumovat jen v malých dávkách.
V ojedinělých případech se někdy může vyskytnout alergická reakce na skořici.
Podmanivě příjemné skořicové aroma
Jsou pokrmy a nápoje, které by bez skořice ztratily své typické kouzlo. Vánoční cukroví, jablečný závin, perníčky, sušenky a jiné pečivo, zavařeniny... v mnohých kulturách se skořice používá i na dochucení masitých pokrmů, chutney, gurmánských omáček a marinád. Skořicová kůra se také uplatňuje při výrobě likérů a pálenek (malý tip: zkuste do lahve rumu, koňaku nebo vodky vložit jeden svitek skořicové kůry a za 14 dní ochutnejte..)
Skořice se po mnohé generace také používá na aromatizování tabáku pro vodní dýmky, svíček, vonných tyčinek, vánočních františků, vonných olejů a kadidel, samozřejmě také parfémů a jiných kosmetických výrobků.
Na závěr jsem pro vás vybrala recept na jeden zimní lahodný nápoj, který vás zahřeje, rozproudí vám krev a jistě vás příjemně povzbudí.. (z knihy "Magické rostliny" - Volvox Globator 1999):
Pohár zamilovaných:
1 láhev červeného vína, šťáva z 1 citronu, šťáva z 1 pomeranče, 2-3 svitky skořicové kůry, 6 hřebíčků, med nebo nerafinovaný cukr pro ochucení
- ve větším hrnci smícháme víno a šťávu z citrusů, přidáme koření, necháme krátce přejít varem, odstavíme z vařiče a podle chuti osladíme
.. podáváme horké a popíjíme nejlépe ve dvou ;o)
---
použitý zdroj: wikipedia.org
[2006-12-13]
Autor článku Skořice - léčivá vůně Vánoc: Michaela Vorlová