Bylinky.eu - Hřebíček - léčivé koření s vůní dálek a vánoc

Hřebíček je jistě jedním z koření, které pro nás neodmyslitelně dokresluje kouzlo vánoc. Má ale i generacemi ověřené léčivé účinky, dokáže nás zahřát, ba dokonce uvést do sladkého roztoužení..


Hřebíček není nic jiného, než usušené poupě stromu Hřebíčkovce vonného, které se sbírá těsně před rozkvětem. Tato poupata mají nejprve zelenožlutou barvu, která postupně přechází do oranžové až červené, a to je moment, kdy nastává čas sklizně. K nám se hřebíček dováží hlavně z Madagaskaru a Zanzibaru, kde se pěstuje na rozsáhlých plantážích. Poupata se sklízejí ručně a následně se suší, čímž získávají nám známou hnědou barvu a dřevnatou konzistenci. Rozkvetlý hřebíček nemá okvětní lístky, po rozpuku poupěte (oné malé kuličky na stopce) se objeví jen trs tyčinek a pestíků, který působí velmi jemně a ladně.

Bolí vás zub? Zakousněte se do hřebíčku!
Je to starý a osvědčený lidový recept, jak utlumit bolest z nejnepříjemnějších - bolest zubů a dásní. Hřebíček má totiž účinek mísního anestetika. Pokud mají jeho silice možnost proniknout do kůže či sliznice bolavého místa, spolehlivě tlumí bolest. Hřebíček tedy umístíme tak, aby se přímo dotýkal příslušné oblasti dásně a necháme ho působit.
Ke stejnému účelu se používá i hřebíčkový olej a tinktura - tedy výtažek silic z tohoto koření. V případě bolavého zubu nebo paradentózy jimi můžeme dáseň potřít, nebo výtažek kápnout na vatový tampón a přiložit. Hřebíček se dříve také běžně užíval k osvěžení dechu, odvarem se vyplachovala ústa, nebo se chvíli převaloval a žvýkal v ústech, což mělo navíc ten pozitivní efekt, že ústní dutinu zároveň dezinfikoval a chránil ji tak před řadou neduhů.
Schopnost lokálního znecitlivění lze využívat i např. v případě revmatické bolesti kloubů, kdy hřebíčkový olej vmasírujeme do kůže v okolí postiženého kloubu.

Důležité upozornění: k vnitřnímu a vnějšímu užití samozřejmě nikdy nepoužíváme olejíčky určené do aromalampy, ale jen speciální esenciální oleje k lékařskému použití.

Hřebíček má dezinfekční účinky
Toto koření bylo už před mnoha tisíci let uznávaným dezinfekčním prostředkem v Asii, především Číně, kde má jeho užití obzvlášť velkou tradici. Hřebíček a jeho výtažky se užívaly jak k výše zmíněné dezinfekci úst, tak i k dalším lokálním ošetřením kůže a špatně se hojících ran. Antisepticky působí i při vnitřním užití, například v případě žaludečních katarů, při otravách zkaženým jídlem a střevních potížích. Nejvhodnější je tinktura, kterou užíváme při potížích, dávkovanou po kapkách dle předpisu u zakoupeného preparátu.

Hřebíček nám pomůže i s léčbou kašle a rýmy
Dezinfekčního účinku hřebíčku se využívá také v aromaterapii. Silice, které se uvolňují do vzduchu z aromalampy s přidáním hřebíčkového oleje, dezinfikují naše dýchací cesty, jak plíce a průdušky, tak i nosní dutiny. Dodržujeme ovšem předepsanou dobu působení, aby nedošlo k nadměrnému podráždění sliznic. Tohoto efektu lze využít i k šetrné dezinfekci místnosti a bytu, kde se nemocný nachází, takže omezíme riziko nákazy i ostatních členů rodiny, či spolubydlících.

Nechte se očarovat vůní hřebíčku
Teplá, pronikavá a exotická vůně tohoto koření je podmanivá a vzrušující. Ne nadarmo je hřebíček považován za afrodiziakum, jeho aroma totiž probouzí naše smysly. Hřebíčkové silice se už za dob dávno minulých přidávaly do voňavek, koupelí a vonných olejů, i dnes je najdeme jako ingredienci parfémů s vůní exotiky, dálek a slunce.
V našich krajích máme hřebíček, ještě spolu se skořicí, neodmyslitelně spojený s vůní vánoc. Pár kapek oleje v aromalampě nebo na vašem svátečním pot pourri dokáže provonět celou místnost.

Hřebíček - koření s nezaměnitelným aroma
Využití hřebíčku v kulinářství zajisté nemůžeme opomenout. Jeho kořenící účinek je opravdu výrazný, proto s ním raději šetříme. Pokrmům dodává teple nasládlou vůni a přiostří jejich chuť. Můžeme ho najít v receptech na úpravu masa, hlavně zvěřiny, přidává se do některých kompotů a zavařenin, nebo k naloženým houbám a zelenině, své uplatnění nachází i při výrobě likérů a cukrovinek. Používá se nejen na ochucení sladkých i slaných pokrmů, ale i u nás tak oblíbených nápojů pro zahřátí - svařeného vína a punče, které by bez něj ztratily své typické a kýžené aroma.

.. až budete chystat vaši dekorativní ovocnou mísu na vánoční tabuli, nezapomeňte na ni položit alespoň jeden pomeranč s čerstvě zapíchanými hřebíčky.. uvidíte, že vás oblaží nejen na pohled..


--
použitá literatura: Encyklopedie bylin a koření

[2007-12-05]
Autor článku Hřebíček - léčivé koření s vůní dálek a vánoc: Michaela Vorlová