Bylinky.eu - Kopretina řimbaba - přírodní lék na migrénu, bolest páteře a kloubů

Když jsem tuto sličnou bylinu poprvé objevila planě růst na zahradě, netušila jsem, jaký poklad se v ní skrývá.. až při pohledu do herbáře jsem zjistila, že jsem majitelkou jednoho z nejúčinnějších přírodních analgetik..

Kopretina řimbaba (také Řimbaba obecná) je velice zdobná rostlina, jejíž žlutobílé květy z dálky připomínají heřmánek. Díky větvení nadzemní části tvoří velmi dekorativní keříky, dorůstající výšky kolem 20-50 cm. Kvete v průběhu celého léta až do pozdního podzimu. U nás se dá pěstovat venku jako letnička, v teplejších oblastech přestojí i mírné mrazíky. Můžeme ji ovšem uchovávat i jako trvalku v květináči, který na zimu přemístíme domů. Budeme pak mít její léčivé listy k dispozici čerstvé po celý rok.

Kopretina řimbaba - účinný lék na migrénu, bolest páteře a kloubů

Migréna a úporná bolest hlavy nervového původu jsou stavy, které dokáží člověku neuvěřitelně ztrpčit život a vzít veškerou energii.. Stejně tak chronické bolesti zad a krční páteře, nebo revmatické bolesti kloubů.. všechny tyto potíže nás nutí brát až nebezpečné množství syntetických analgetik, abychom mohli "normálně fungovat"..
Pokud patříte do skupiny takto postižených, určitě se co nejvíce informujte o kopretině řimbabě, protože tato bylinka vás může ušetřit nejen bolesti, ale i nežádoucích účinků léků a zbytečně utracených peněz.

Nadzemní části této byliny se používají k tlumení bolesti nejspíš už po několik tisíciletí, stejně jako k léčbě jiných neduhů, o kterých si povíme níže. Z řimbaby se připravovaly odvary, nálevy, obklady, čaje a výluhy, které se podávaly lidem trpícím bolestí. Dnes se nejběžněji užívá ve formě alkoholové tinktury nebo tablet s výtažkem účinných látek. Nutno říci, že její obliba jako analgetika je na vzestupu, s minimem nežádoucích účinků totiž často zabírá i u těžkých případů některých typů migrén a chronických bolestí.
Přírodní léky na bázi výtažků z kopretiny řimbaby dnes koupíme jak v lékárnách, tak i ve specializovaných internetových obchodech.

Řimbaba funguje i jako účinná prevence bolesti
V případě migrén a chronických bolestí se osvědčilo užívání řimbaby pravidelně v menších dávkách jako forma prevence. Odborné výzkumy dokonce prokázaly, že až 70% pravidelných uživatelů pocítilo znatelné snížení frekvence záchvatů bolesti a její celkové zmírnění... to je v případě přírodního produktu - bylinky, až neuvěřitelný úspěch.
Pokud chceme jako prevenci konzumovat čerstvé listy, postačí 1-2 denně. Jednodušší v takovém případě ale bude zvolit tinkturu nebo tablety a dodržovat předepsané a doporučené dávkování.

Jak ji správně užívat?
Pokud máme k dispozici živou rostlinu kopretiny řimbaby, můžeme na sobě její účinek vyzkoušet tak, že při např. úporné bolesti hlavy asi minutu žvýkáme v ústech 2-3 její listy a pak je polkneme. Někomu sice může být nepříjemná jejich hořkost, ovšem v mnohých případech se nám vyplatí ji vydržet. (Při užívání tablet či kapek/tinktury je aplikace samozřejmě jednodušší.) Často již do 10-15 minut se dostaví výrazná úleva, u někoho dokonce bolest úplně zmizí. Tento efekt mám osobně vyzkoušený jak při silné bolesti hlavy, tak při chronické bolesti krční páteře a mohu potvrdit, že potíže často zmizí úplně, a to i s dlouhodobějším trváním.

Upozornění pro užívání: kopretinu řimbabu nikdy neužíváme spolu s preparáty na ředění krve a v těhotenství. Dále bychom nikdy neměli překračovat předepsané dávkování, uvedené na zakoupeném preparátu.
Při užívání čerstvých listů nejprve zkusíme, jestli se u nás neobjeví alergická reakce v podobě drobných vřídků v ústech. V případě takové reakce raději zvolíme tinkturu nebo tablety.


Řimbaba proti horečce a zánětům

Mimo analgetického účinku řimbaba působí také protizánětlivě a snižuje teplotu. Toho se využívá například při léčbě nachlazení a virových a bakteriálních nákaz, chřipky, zánětů dýchacích cest apod. Protizánětlivý účinek působí také v celém zažívacím traktu, tinktura je vhodná i např. jako lék zánětů v oblasti střev, které zároveň i čistí a ničí nežádoucí mikroorganismy. Také se doporučuje i k brždění zánětlivých procesů v kloubech (artróza).

Řimbaba a zdraví ženy

Dříve babky kořenářky běžně používaly řimbabu k vyvolání opožděné menstruace a spuštění porodu, což nám samo o sobě napoví, že by ji ženy neměly užívat v těhotenství, mohla by vyvolat potrat či předčasný porod.
V době menstruace je ale naopak velmi vhodnou bylinou, umí zmírňovat bolest během menzes, za tímto účelem ji začneme v malých dávkách užívat nejlépe 3-5 dní předem. V některých případech také tlumí změny nálad a depresivní stavy.

Kopretina řimbaba je bylinkou, jejíž účinky vážně stojí za pozornost.. pro mnohé z nás se totiž může stát nepostradatelným přítelem a pomocníkem, doslova darem z lůna přírody.



--
použitá literatura: Magické rostliny (Volvox Globator)

[2007-11-07]
Autor článku Kopretina řimbaba - přírodní lék na migrénu, bolest páteře a kloubů: Michaela Vorlová