Bylinky.eu - Anýz léčí kašel, uklidňuje a zlepšuje trávení
Mathioli o něm říká "Lékárníci potahují semeno anýzové, podobně jako u vlašského kopru, kmínu, koriandru a jiných podobných, cukrem, kterýžto konfekt je dobrý pro ty, kterým hází z bašty..."
Původní domovinou anýzu je jižní Evropa a teplejší oblasti Asie. Tato bylina patří do stejné rodiny spolu s kmínem, fenyklem a koprem. Je to jednoletá rostlina, která má ráda slunce a teplejší stanoviště. Kvete bíle a plody - dvojnažky - se sklízejí brzy na podzim, na počátku jejich zrání, a to sestřižením celého okolíku a dosušují se. Semena po usušení mnutím oddělíme od stonku a uložíme do sáčku nebo uzavíratelné nádoby v suché místnosti.
Anýz je bylina která voní, léčí a uvolňuje
Mathioli ve svém obsáhlém herbáři pěkně vystihuje nejznámější účinky anýzu takto: "Lékárníci potahují semeno anýzové, podobně jako u vlašského kopru, kmínu, koriandru a jiných podobných, cukrem, kterýžto konfekt je dobrý pro ty, kterým hází z bašty, to jest lidem se zapáchajícím dechem, a kteří nemohou dobře spáti."
Oba účinky - jak aromatizující, tak uklidňující - jsou pro anýz typické. Má sladce kořeněnou chuť a vůni a pro své výrazné aromatické vlastnosti se používá jako koření do jídel, přísada pro výrobu parfémů, pro úpravu chutě a vůně léčiv a jako ingredience pro výrobu cukrovinek a alkoholických nápojů (anýzovka, absint apod.). Také se někdy přidává do kadidel, vonných pytlíčků a pot pourri, velký význam má též v aromaterapii, kde se z něj získává éterický olej s mnohými léčivými účinky. Semena anýzu se dříve běžně žvýkala pro zlepšení dechu, jak už výše naznačil citovaný Mathioli, dnes jejich výtažek najdeme v některých ústních vodách nebo pastách na zuby.
Ze semen se připravuje čaj, nebo se krátce povaří v mléce. Mimo níže uvedených účinků se tento nápoj podává např. lidem trpícím nespavostí, má uklidňující a relaxační účinky. Podobně působí i silice, uvolňované do vzduchu z éterického oleje, přidaného do aromalampy.
Lék proti kašli a nachlazení
Zmíněný čaj i odvar v mléce se ale už po generace používají také pro léčení nemocí dýchacích cest. Obsahované látky totiž rozpouštějí usazený sekret, pomáhají odkašlávání a uvolňují nosní dutiny. I aromaterapie s použitím éterického oleje nám prokáže podobnou službu. Léčebný efekt anýzu je navíc v boji s nachlazením a infekčními chorobami posílen antibiotickými vlastnostmi, působí hlavně proti některým druhům baktérií.
Anýzové semeno se hodí pro léčbu respiračních onemocnění i pro děti, protože je to bylina s velmi šetrným působením.
Anýz zlepšuje trávení, působí proti plynatosti a stimuluje laktaci
Stejně jako fenykl, i anýz má velmi příznivý vliv na naše trávení. Povzbuzuje celý trávicí proces, zlepšuje chuť k jídlu, působí proti plynatosti a uvolňuje křeče v zažívacím traktu. Jeho dezinfekční a antibakteriální účinek je navíc dobrou prevencí infekčních chorob trávicí soustavy, můžeme ho užívat i například při otravách jídlem, nebo při průjmových onemocněních a kolikách.
Anýzový čaj se doporučuje kojícím ženám, podporuje totiž produkci mateřského mléka. Dříve se mu dokonce přisuzovaly i lehce afrodiziakální účinky, jak při vdechování anýzových silic, tak při vnitřním užití. Ve starých herbářích se uvádí, že anýzové semeno podporuje a zlepšuje plodnost u mužů, ani dnes ale není jisté, nakolik je toto tvrzení pravdivé.
Recept na anýzový čaj / nálev: 2 čajové lžičky semen (nejlépe lehce podrcených) na šálek vroucí vody a necháme 10-15 minut odstát, scedíme, užíváme v případě potřeby, nejvíce však 3x denně
Recept na anýzový čaj / odvar: 2 polévkové lžíce na 0.5 l vody, povaříme 10 minut, scedíme (po šálcích vypijeme v průběhu dne)
- odvar má silnější účinek než nálev, 0.5l jako denní dávka úplně postačí
--
použitá literatura:
Encyklopedie bylin a koření, Mathioli - Herbář neboli Bylinář
[2007-10-17]
Autor článku Anýz léčí kašel, uklidňuje a zlepšuje trávení: Michaela Vorlová