Bylinky.eu - Zažeňte jarní únavu bez apatykářů!

Letos si to jaro ale dává na čas! Všechno kolem zívá a ptá se po sluníčku. No bodejť. Vždyť koho by tahle zima neunavila!


A co takhle udělat si jaro sami? Dopřát trochu jarní svěžesti a energie unavenému tělu, něco jako proběhnout se ranní rosou za úsvitu, i když venku to třeba zrovna dneska na něco takového nevypadá?

Blíží se totiž chvíle, kdy se nás tělo zeptá: 'Co jsi dělal v zimě?'
'Ale.. malinko sem přibral, nějak extra sem teda nesportoval, ven sem moc nechodil, byla tam fakt kosa a nevlídno. No, ovoce a zeleniny sem pravda moc nesněd, spíš nějakou pořádnou flákotu pro zahřátí. Po práci sem jenom tak posedával u bedny nebo u písíčka, maximálně občas skočil na drink s kámošema..'

To, čemu říkáme jarní únava, není nic jiného, než úporný boj těla s toxiny, které se v něm přes zimu pěkně nasbíraly a usadily. K tomu se přibalí nedostatek vitamínů, minerálů a slunečního záření a najednou zjistíme, že se nějak pomalu plazíme do schodů, že přes den nějak moc zíváme a vůbec je nám celkově těžko po těle. Chytneme kdejaký bacil od prskajících spolucestujících v MHD a při pomyšlení na postel slastně přivíráme víčka. To proto, že je to pro naše tělo velká dřina, zase se dostat do kondice, zbavit se usazených “neřádů” a dotankovat látky tolik potřebné pro normální provoz. A co mu tak pomoci?

Nabízí se nám několik možností a je na každém, co mu víc vyhovuje. Mnozí určitě zvolí cestu “jednodušší” a to nákupem u apatykáře. V lékárnách je nepřeberné množství čistících čajíčků a vitamínových preparátů všech cenových skupin.
Osobně jsem pro tu co nejpřírodnější cestu, protože ve většině výrobků “rozbal-spolkni” je často spousta chemikálií, konzervačních látek a barviv, kterých už je v těle beztak víc než dost. Navíc je to skoro zadarmo a i ta procházka za účelem lovu je po gaučové sezóně pro tělo i duši sama o sobě elixírem.

Taková kopřiva, které se za normálních okolností každý raději vyhne, to je paní bylina!
Kopřiva je od pradávna v našich zeměpisných šířkách známá jako jeden z nejúčinnějších čističů krve. Udělá za nás to, co právě teď tolik potřebujeme, pomůže nám z těla vyplavit za zimu uložené toxiny.
A právě teď na jaře má kopřiva největší sílu, ve svých mladých výhoncích.
Nejjednodušší způsob jejího užití je čaj. Můžeme si ho uvařit jak z čerstvých, tak sušených kopřiv a pro co nejsilnější účinek ho pít 3x denně. Pro zlepšení chutě můžeme přihodit sušené šípky, mátu, šalvěj, osladit medem, podle chuti, ale nejlépe bez cukru. Kopřivy se také dávají do velikonočních nádivek, polévek, dělá se z nich jarní špenát, dají se přidat do karbanátků, jak je libo. Jisté je, že to funguje a ať ji do těla dopravíme jakkoli, můžeme si být jisti, že tahle žahavá potvůrka bude svůj úkol plnit na jedničku!

No a teď ještě poslat do těla nějaké ty vitamíny a minerály a je vyhráno!
V první řadě Vitamín C. Toť velký hrdina! Celkově zvyšuje imunitu organismu, je to silný antioxidant, čímž chrání naše buňky před poškozením a pomáhá tělu s využitím energie z potravy, čímž odstraňuje pocit únavy. Také snižuje cholesterol v krvi, což se nám teď náramně hodí. Doporučená denní dávka pro dospělého člověka je kolem 60-100mg (asi tak jeden velký pomeranč). V rámci našeho jarního dopingu ho můžeme užívat i v mnohem vyšších dávkách, klidně až 500-1000mg denně, v postupných dávkách rozdělených na ráno - v poledne - večer. Je ve vodě rozpustný a co tělo nevyužije, samo vyplaví. Nemůžeme se jím tedy předávkovat. Vitamín C je nejvíce obsažen v citrusových plodech, ale jeho významnými zdroji jsou například i rakytník, paprika, řeřicha, kiwi, rajčata, květák, ananas.. syrové ovoce a zelenina všeobecně.
A když ještě celkově zvýšíme příjem tekutin, doplníme to nějakým multivitamínem a sem tam nahradíme knedlík rýží a tatarku čerstvým salátkem, máme vyhráno!

No tak s chutí do toho, je to úplně jednoduché, funguje to a ani to nebolí!
Že jste nad jarní únavou zvítězili, poznáte jednoduše. Nedostaví se.
A kdyby přece jen malinko, už víme, jak na ni!

recepis:
1 polévková lžíce sušené drogy nebo 4-6 čerstvých mladých výhonů na 1/2 litru vroucí vody, nechat vyluhovat cca 15 minut (užívat nejlépe 2-3x denně po dobu 2 týdnů)

[2006-03-27]
Autor článku Zažeňte jarní únavu bez apatykářů!: Michaela Vorlová