Bylinky.eu - Je libo domácí bylinkový ocet?

.. voňavý, chutný a k tomu zdravý? Pár minut práce, trocha trpělivosti.. a jak chutná, když jsme si ho vyrobili sami!

Bylinkové octy v našich luzích a hájích nemají moc dlouhou tradici. Do salátů všeho druhu se dříve vyrobil "lák na všechno".. trochu štiplavého octa z plastové lahve, pár lžiček cukru, špetka pepře a soli a voda. Ale za posledních patnáct let, poté, co na náš trh začali prorážet zahraniční producenti a nabídka v našich regálech se značně rozšířila, si svoje místo vybojovaly i bylinkami ochucené a navoněné octy. Hlavně milovníci čerstvé zeleniny stokrát jinak rychle objevili jejich, obyčejným octem nenahraditelnou, chuť a vůni a bezpočet možných variací při přípravě svých oblíbených šťavnatých salátků. Jejich popularita nadále stoupá a objevujeme stále nové použití v kuchyni, i do různých omáček, majonéz, marinád a dresingů. A co víc, vyrobit si takový aromatický bylinkový ocet sami doma není žádná velká dřina a ještě se u toho můžeme kreativně vyřádit.

Jaký ocet použít?
U nás běžně prodávaný bílý destilovaný ocet, o němž byla řeč výše, se hodí nejméně. Není zrovna tím nejzdravějším a jeho chuť a vůně značně pokulhávají za jeho konkurenty. Tento ocet je sice optimální na konzervaci zeleniny, ale pro přímou spotřebu nic zvláštního.
Určitě vhodnější je vinný ocet, jak bílý tak červený, především pro svoji příjemnou chuť a vůni.
Nejvhodnější je jablečný ocet, a to nejen pro své chuťové vlastnosti, ale i pro velmi příznivý vliv na naše zdraví. Je známý především svou schopností snižovat cholesterol v krvi. Má celkově pozitivní účinky na metabolismus, pomáhá s odbouráváním tuků v těle a je bohatý na draslík.

Fantazii se meze nekladou
Domácí výroba bylinkového octa má dvě nesporné výhody. Tou první výhodou je, že je velmi jednoduchá a časově nenáročná, je tedy vhodná i pro začátečníky ve světě kouzlení s bylinkami. Základní přípravu stihneme za 10 minut, než se nám uvaří špagety k večeři. Druhou nespornou výhodou je, že fantazii se meze nekladou. Můžeme si tak připravit ocet na zálivku či jinou potřebu podle vlastní chutě. Mezi nejoblíbenější patří například ocet bazalkový, tymiánový, česnekový, estragonový, koprový, ale můžeme bylinky kombinovat a míchat podle libosti.
Množství bylinek a koření použitého na výrobu záleží čistě na nás, čím výraznější chuť chceme, tím větší množství přísad použijeme. Orientační množství bylin na 500 ml octa je asi jedna hrst pokrájených čerstvých bylin, nebo 3-5 stroužků prolisovaného či pokrájeného česneku, lžička pepřových kuliček, 1 cibule na kolečka, 2-3 pokrájené feferonky.. V případě, že by se nám výsledná chuť zdála příliš silná, můžeme náš domácí bylinkový ocet vždy naředit při přípravě pokrmů, buď octem neochuceným nebo čistou vodou.

Základní postup
Čerstvé bylinky důkladně omyjeme vodou, dobře osušíme a pokrájíme na menší části, aby se z nich aromatické látky lépe uvolňovaly. Vložíme je do připravené nádoby, zalijeme octem a láhev uzavřeme. Takto necháme luhovat po dobu dvou týdnů až jednoho měsíce, nejlépe v temnu a chladu. Během této doby láhev několikrát protřepeme. Nakonec ocet přecedíme přes jemné plátno, nalijeme do sklenic a dobře uzavřeme. Domácí bylinkový ocet bychom měli skladovat v chladnější místnosti, nejlépe na temném místě.

Jaké bylinky a koření lze použít?
Jen těžko lze vyjmenovat všechny možné přísady na výrobu bylinkového octa, tak alespoň ty nejznámější, nejoblíbenější a snadno dostupné: bazalka, tymián, meduňka, kopr, pažitka, oregano, estragon, celerová a petrželová nať, libeček, cibule, majoránka, rozmarýn, šalvěj, jalovec, kmín, nové koření, česnek, cibule, pepř, křen, feferonky a chilli papričky, bobkový list, citronová nebo pomerančová kůra, hřebíček, hořčičná semínka..

Zkuste to, výsledek je cítit!
S přáním příjemného voňavého čarování

[2006-06-21]
Autor článku Je libo domácí bylinkový ocet?: Michaela Vorlová