Bylinky.eu - Mražení bylinek a koření pro voňavé vaření

Konzervace zelených bylinek formou mražení získává na popularitě nejen pro svojí jednoduchost, ale i proto, že si tak koření mnohem lépe zachovává své aroma a barvu. Už jste to zkusili?

Nyní, na vrcholu léta, kdy sluneční záření dosahuje své nejvyšší síly, je ten pravý čas pro sklizeň kuchyňských bylinek, protože obsah jejich aromatických silic je na vrcholu. Klasická forma konzervace bylin a koření - sušení - je jistě nejrozšířenější formou jejich zpracování pro další použití. Zamrazování zelených bylinek se nám nabízí jako další možná alternativa, která má vedle klasického sušení hned několik příjemných výhod.

Mražení bylinek pro zachování aroma a barvy
Jak jsme se již zmínili výše, hlavní výhodou této formy konzervace zeleného koření je lepší zachování barvy a aroma bylinek. Typickým příkladem je bazalka, která při sušení tmavne až hnědne a její aroma znatelně ztrácí na síle. I např. kopr je lepší mražený než sušený, podobné je to i v případě pažitky a celerové natě, protože při sušení často nepěkně zežloutnou, nebo u petrželky, která se k sušení všeobecně příliš nedoporučuje.

Které bylinky se hodí pro konzervací mražením?
Již jsme si některé uvedli, bazalku, petrželku, kopr, pažitku a celerovou nať. Dalšími oblíbenými a běžně pěstovanými bylinkami, vhodnými ke zmražení, jsou např. saturejka, libeček, estragon, majoránka, oregano, šalvěj, máta nebo mladá cibulová nať. Tyto bylinky je možné zamrazovat buď samotné, nebo je lze také míchat podle vlastní potřeby a gusta, takže si můžeme připravit směsi přímo určené pro přípravu konkrétního pokrmu.

Mražení bylinek nenáročné a praktické
Zelené koření můžeme mrazit dvěma hlavními způsoby: s vodou ve tvořítku na led, nebo “nasucho”, buď v uzavíratelných malých sáčcích, mikrotenu, nebo v plastovém kontejneru. Oblíbenost jednoho či druhého způsobu se různí, po vyzkoušení si jistě vyberete ten svůj.
Pro mražení v tvořítku na led čerstvě natrhané bylinky nejprve propereme v chladné vodě, nasekáme nadrobno či lehce pomixujeme a lžičkou nadávkujeme do jednotlivých oddílů formy, pak zalijeme vodou tak, aby byly bylinky úplně ponořené a dáme zamrazit. Po 1-2 dnech bylinkové kostky vyjmeme z formy a uložíme zpět do mrazáku v plastovém kontejneru s označením data sklizně a druhu bylinky.
Pro mražení “nasucho” necháme bylinky po oprání vodou co nejvíce okapat a opatrně je osušíme utěrkou. Pak je opět nasekáme nadrobno, pokrájíme nebo pomixujeme a vkládáme buď po jednotlivých dávkách do malých sáčků, nebo do většího mikrotenového sáčku, či vhodného kontejneru. Jestliže mrazíme větší množství bylin v jedné nádobě, pro dávkování do pokrmu pak můžeme použít struhadlo, z kontejneru koření např. škrábeme lžící.

Mražené bylinky v kuchyni
Mražené bylinky mají v kuchyni široké uplatnění. Můžeme je upotřebit všude tam, kde normálně přidáváme koření sušené, tedy do polévek, omáček, na maso a ryby apod. Bylinky mražené bez vody lze navíc použít např. do pomazánek a na grilovaná masa, kterým dodají aroma čerstvě utržených bylin.
Při vaření mražené bylinky přidáváme do pokrmu nejlépe až na konci tepelné úpravy, zachovají si tak nejvíce dojmu čerstvosti, barvu a aroma. To platí zejména u koření jako bazalka, petrželka, nebo pažitka.

Správně zpracované bylinky nám vydrží ve velmi dobrém stavu v mrazáku dlouhé měsíce. Při vaření nám ušetří práci, při nákupu peníze, které bychom mimo sezónu utratili za kvalitní čerstvé bylinky, jež beztak mnohdy není lehké sehnat.



[2008-07-30]
Autor článku Mražení bylinek a koření pro voňavé vaření: Michaela Vorlová