Bylinky.eu - Ostružiny pro naše cévy, imunitu a potenci
Mathioli ve svém herbáři říká o ostružinách: "Pití odvaru celého květu i ovoce ve víně jest vznešený lék při uštknutí, ranění jedovatými žížalami, hady a štíry.".. Těžko posoudit, ale jisté je, že léčivé účinky ostružin vážně stojí za povšimnutí..
Ostružiník je keř z čeledi růžovitých, což nám napoví už tvar jeho květů a listů, stejně jako množství zahnutých trnů. Když ve volné přírodě narazíme na jeho hustý porost, projít jím bez škrábnutí se nám nejspíš nepodaří.
Ostružiník u nás najdeme často na okraji lesů, kde se opírá slunce.. plody z takto prosluněných strání mají výbornou chuť a velkou léčivou sílu. Pokud nemáme v dosahu plodící porost ostružin, není vůbec těžké, je pěstovat..
Ostružiník na zahradě
Ostružiny si u nás získávají stále větší popularitu jako ovoce pěstované na zahradě. Křížením planých ostružin lidé postupně vyšlechtili spoustu odrůd různé výnosnosti, barev, chutí, tvarů a velikosti plodů. Jejich pěstování je nenáročné, stejně jako jejich množení. Mají rády propustnou půdu a slunné místo, rozmnožovat je můžeme jednoduše odkopkem zakořeněného mladého výhonu. Rychle se rozrůstají, proto raději dohlížíme na to, aby nám neporostly polovinu zahrady, pravidelně odstraňujeme už neplodící či nevhodně rostoucí výhony.
Ostružiny obsahují mnoho důležitých látek
Čerstvé ostružiny jsou skvělým zdrojem vitaminu C, látky nezbytné pro naše zdraví, silnou imunitu a detoxikaci organismu. Dále jsou velmi bohaté na karoteny, silné antioxidanty, které nás zbavují volných radikálů, regenerují sliznice a dodávají zdravou barvu naší pleti. V tomto ovoci najdeme také mnohé z vitaminů skupiny B, z minerálů pak např. mnoho fosforu, dále draslík, železo, hořčík a vápník. Všechny zmíněné látky jsou pro naše tělo nezbytné a je jistě příjemnější konzumovat je ve formě lahodného ovoce, než formou potravinových doplňků a tablet.
Konzumace ostružin je také více než vhodná při léčbě nemocí z nachlazení a infekčních onemocnění, angíny, chřipky, kašle, zánětu dutin a pod., stejně jako pro rekonvalescenci po nemocech, kterou nám pomohou urychlit.
Ostružiny léčí a zpevňují cévy a posilují mužskou potenci
Léčivý účinek ostružin je výrazně posílen vysokým obsahem bioflavonoidů - látek, které chrání před oxidací. Tyto látky jsou nesmírně důležité hlavně pro ty z nás, kteří trpí cévními potížemi, jako jsou křečové žíly, slabé cévní stěny, vysoký krevní tlak, hemoroidy, nebo problémy s erekcí u mužů, což potvrdily i odborné výzkumy. Bioflavonoidy posilují a regenerují cévní stěny, zlepšují průtok krve, posilují vazivo a celkově zpomalují stárnutí a chřadnutí organismu. Ostružiny jsou tedy výborné jako prevence výše jmenovaných potíží, ale i jako podpora jejich léčby. Pokud máme tu možnost, je dobré si zajistit zásobu ostružin v jakékoli formě na celý rok a užívat je pravidelně, jejich blahodárný účinek za to jistě stojí.
Znáte léčivou sílu listů ostružiníku?
Méně známý je fakt, že i listy ostružiníku mají mnohé léčivé účinky. Připravuje se z nich čaj, který má navíc příjemnou chuť. Látky obsažené v listech působí hlavně protizánětlivě. Tohoto účinku můžeme využívat například pro léčbu dásní (paradentóza a pod.), při infekcích v krku jako kloktadlo, na omývání špatně se hojících poranění kůže, ale i jako čaj při nachlazení, kašli a rýmě.
Už po mnohé generace se sušené listy používají jako prostředek proti průjmu, kdy je vhodné pít čaj z listů až do vymizení potíží. Kladný vliv má i na sliznice žaludku a střev, zmírňuje a léčí koliky.
Výhodou je, že listy se sklízí jednoduše, za pár minut jich můžeme mít plný košík, navíc rychle schnou, což lze ještě urychlit jemným pomačkáním listů. Skladovat je můžeme i v papírových sáčcích, pokud je umístíme v suché a větrané místnosti.
Recept na čaj / nálev z listů ostružiníku:
1 lžíci řezaných sušených listů na 1 vetší šálek horké vody, necháme 5-10 minut luhovat, přecedíme
- čaj můžeme užívat 2-3x denně při potížích, na doléčení či jako prevenci stačí 1-2x denně, sladíme medem nebo bylinným sirupem.
Ostružiny jsou zdravá sladká pochoutka
Ostružiny můžeme zpracovávat a konzervovat opravdu mnohými způsoby. Čerstvé jsou výborné buď samotné, jako ozdoba lehkých jogurtových a tvarohových dezertů. Oblíbené jsou také rozmačkané s cukrem a smetanou, takto upravené obzvlášť výtečně chutnají na palačinkách nebo s kopečkem vanilkové zmrzliny. Můžeme je mrazit a pak přidávat do koláčů, rozmixovat do ovocných koktejlů, nebo dření. Výborný je také ostružinový sirup, který nám po krátké konzervaci vydrží i celý rok a je chutnou prevencí a lékem respiračních onemocnění. Skvělé jsou i ostružinové džemy, marmelády a želé, jak ze samotných ostružin, tak s přidáním jiného ovoce. Osobně je kombinuji např. s nektarinkami a broskvemi, žlutými slívami, kiwi a podobně, což příjemně zpestří chuť džemů.
---
použité zdroje: Léčba ovocem a zeleninou
[2007-08-08]
Autor článku Ostružiny pro naše cévy, imunitu a potenci: Michaela Vorlová