Bylinky.eu - Bříza léčí nejen kloubní onemocnění

Bříza je posvátným a léčivým stromem už od nepaměti. Jestliže máte problémy s klouby, trpíte kožními nemocemi a vaše ledviny nejsou v nejlepší kondici, právě ona by se mohla stát jedním z vašich nejlepších přátel..

Břízu snad ani není možné zaměnit s jiným stromem, její bílá kůra a elegantní tvar koruny, tvořené spletí křehce působících větví ji na první pohled prozradí. U nás je velmi rozšířeným stromem, nejčastěji ji najdeme na pasekách, ve smíšených lesích a poblíž potoků a rybníků, je nenáročná, má ráda vlhčí prostředí a vydrží i poměrně silné mrazy.
V pohanských kulturách byla bříza vždy velmi uctívaným stromem, je symbolem ochrany, životní energie, štěstí, lásky a plodnosti. Některé staré zvyky používání břízy jako symbolu u nás přetrvaly dodnes, stačí si vzpomenout na vztyčování májky před domem vyvolené.. I v šamanských kulturách má bříza velký význam, je symbolem spojení našeho světa s podsvětím, někteří šamani ji dokonce nazývají stromem života.

Léčivé síly břízy bělokoré
Léčivé síly břízy jsou lidem známé už po mnoho generací. Dříve se běžně sbírala míza stromu, tzv. březová voda. Kmen stromu se nařízl a přivázaly se k němu nádoby na zachytávání vytékající mízy. Tato tekutina se pak používala v lidovém léčitelství na mnoho neduhů. Protože samotná míza je poměrně koncentrovaná, pro přímou aplikaci je dobré ji naředit vodou. Dnes sbíráme především listy a pupeny, ze kterých se připravují čaje a odvary pro vnitřní i vnější aplikaci.

Léčivé účinky břízy při vnitřním užití
Odvar nebo nálev z listů užívaný jako čaj má silné močopudné účinky a je vhodný pro čištění a odvodňování těla, při snížené funkci ledvin, ledvinových kamenech a zánětlivých onemocněních močového měchýře. Čistící účinek břízy má význam i při kloubních onemocněních, jako je revma a artróza, dokáže tělo zbavovat škodlivých usazenin a zmírňuje otoky kloubů. Detoxikace organismu pomocí březového čaje má také příznivý vliv na stav naší pleti a pomáhá s léčením akné.

Bříza léčí naši kůži
Bříza dokáže léčit a zmírňovat i řadu kožních potíží, jako je vyrážka, akné, některé typy ekzémů, plísňová onemocnění a drobnější poranění kůže. Její léčivé účinky často využívají i lidé trpící lupy, příliš mastnou vlasovou pokožkou a nadměrným vypadáváním vlasů. Za tímto účelem je vhodný jak odvar z listů a pupenů, tak speciálně upravená březová míza. V lékárnách, některých drogeriích a specializovaných obchodech můžeme zakoupit výrobky s příměsí výtažku břízy, je však potřeba dbát na kvalitu, méně kvalitní produkty někdy obsahují mnoho nežádoucích syntetických příměsí a jen nepatrné množství březového výtažku.

Dříve se také běžně používala kůra břízy pro léčbu kožních potíží a kloubních nemocí. Z jejího odvaru se připravovala koupel nebo obklady na postižené klouby a kůži. Kůru břízy lze též nakládat do olivového oleje. Tento olejový výluh se aplikuje ve formě obkladů, stejně jako odvar z kůry, pupenů nebo listů.

Sběr a sušení březových listů
Vhodný čas na sběr listů je v jarních měsících. Listy břízy se sklízejí velice jednoduše, a to nejlépe drhnutím proti směru růstu přímo z větví. I jejich sušení je nenáročné a poměrně rychlé, stačí je pouze rozprostřít v tenké vrstvě v dobře větrané místnosti a občas provzdušnit o obrátit. Skladujeme je v uzavíratelné nádobě, nejlépe mimo dosah světla.

Recept na čistící čaj / nálev z břízy:
1 polévkovou lžíci sušených listů přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut odstát, přecedíme.
- čaj je vhodný jako součást čistící kúry, při revma a kloubních potížích, nedostatečnosti ledvin a zánětu močového měchýře, při akné a kožních potížích

Na závěr několik zajímavostí o bříze..
.. Bílé kůry břízy se před vynalezením papíru používalo k písemným záznamům.. zkuste to, můžete tak vytvořit například originální přání k narozeninám.

.. Dříve se mladá březová kůra používala i k výrobě oděvů a obuvi. Dřevo břízy je lehké a nepropouští vodu, vyráběly se z něj např. indiánské kánoe nebo střešní krytiny a izolace domu.
.. Bříza je ideálním stromem pro vysušování příliš vlhkých míst, od pradávna se proto vysazovala např. v blízkosti domů, jejichž zdi trpěly přílišnou vlhkostí, vzlínající z podloží.

Bříza je krásný, užitečný a léčivý strom, který nám může být pomocníkem a dobrým přítelem.. stačí proniknout do jejích tajemství..

--

použité zdroje: Léčivé stromy a keře podle bylináře Pavla

[2007-04-25]
Autor článku Bříza léčí nejen kloubní onemocnění: Michaela Vorlová