Bylinky.eu - Smrk ztepilý - lék proti kašli i kloubním bolestem

Pokud často trpíte kašlem, rýmou a nachlazením, je ten nejvyšší čas vyrazit do lesa na smrkové výhonky. Trápí-li vás bolesti kloubů a revma, vězte, že i vám se smrk může stát opravdovým přítelem v nouzi. Je to totiž strom nejen ztepilý, ale i léčivý.

Smrk ztepilý je v našich krajích stromem s tradiční symbolikou; je nejen symbolem vánoc, ale dříve byl i "ochráncem" před zlými duchy, čarodějnicemi a prostředkem k očištění od negativní energie. Všichni také známe smrkové májky, vyrobené z jeho vysokého otesaného kmene, ozdobeného pentlemi. Samozřejmě nelze opomenout hospodářský význam smrkového dřeva, které je u nás jedním z nejdůležitějších surovin dřevařského a nábytkářského průmyslu.
Léčivé vlastnosti tohoto stromu byly pro naše předky přinejmenším stejně významné, jako jeho rituální použití. Smrková pryskyřice byla lékem mnohého využití, byla lehce dostupná pro každého a sloužila k léčbě vnitřních i vnějších potíží.

Smrková pryskyřice - lék nejen na revma a bolesti kloubů
Účinnou složkou smrkové pryskyřice je především terpentýnová silice. Pryskyřice se v mnoha úpravách používala k léčbě jak vnějších, tak vnitřních potíží. Připravovali se z ní například masti a koupele pro zlepšení prokrvení kloubů a celých končetin, taková terapie se doporučovala hlavně lidem trpícím revma, bolestmi kloubů a zad (při tzv. houseru, ischiasu). I dnes můžeme najít přípravky s výtažkem této silice v kloubních mastech apod.

Smrk léčí kašel, rýmu i bronchitidu
Smrková pryskyřice, mladé smrkové výhonky, jehličí a šišky ale léčí i vnitřní nemoci, nejčastěji se používaly v případě nachlazení, kašle, bronchitidy a rýmy. Z jehličí a mladých výhonků se vaří čaj, který je vhodné užívat hlavně pro léčbu respiračních onemocnění, protože zlepšuje odkašlávání, ředí a uvolňuje usazený sekret v dýchacích cestách, a to i v nosních dutinách.
Pro stejný účel si můžeme také doma vyrobit smrkový med - ten se připravuje z mladých výhonků větví, právě nyní, v jarních měsících. (recept na med si uvedeme na konci článku). Smrkový med je vhodný i pro děti, používáme ho stejně jako včelí, samotný na lžičku, nebo do čaje.

Smrk pro inhalace a aromaterapii

Předešlé generace používali při respiračních onemocněních smrkovou pryskyřici, větve a výhonky také k inhalacím. Dnes je asi jednodušší k tomuto účelu zakoupit esenciální oleje, které lze aplikovat buď do aromalamp, nebo klasickou cestou - pro inhalace horkých vodních pár s jejich příměsí. Při volbě olejíčku pro léčebné účely je důležité vybrat kvalitní a přírodní produkt s tím vědomím, že se nejedná o "osvěžovač vzduchu" ale o substanci, s jejíž pomocí hodláme léčit naše sliznice. Stejně důležité je dodržovat předepsanou dobu působení, protože výrazným předávkováním bychom si mohli způsobit zdravotní potíže, jako např. bolesti hlavy, zvracení apod., těkavé látky působí na naší centrální nervovou soustavu. Pokud ale zvolíme kvalitní výrobek a dodržíme postup a dávkování, můžeme si účinně pomoci s léčbou kašle, rýmy, zánětu průdušek, chřipky apod.

Smrk a slivovice?
Výluhem smrkovych výhonků v alkoholu získáme další účinný lék - tinkturu. Tradiční lidovou cestou je nakládání smrkových výhonků do silnější slivovice. Taková tinktura se pak používá hlavně k ošetření bolavých revmatických kloubů, které prokrvuje, prohřívá a ulevuje od bolesti. Pro vnitřní užití si raději opatříme tinkturu připravenou profesionální cestou a opět dodržujeme předepsané dávkování.

Na závěr si uvedeme slibovaný recept na med ze smrkových výhonků. Pokud vás zaujme a budete si ho chtít připravit, vězte, že je nejvyšší čas vyrazit na mladé, světle zelené smrkové výhonky. Ty mimo uvedených silic navíc obsahují mnoho vitaminu C, smrkový med je tedy ideálním přírodním lékem nejen pro nemoci z nachlazení, ale i pro posílení imunity a celkovou rekonvalescenci.

Recept na med ze smrkových výhonků:

Velkou sklenici (např. 2l zavařovací sklenici) naplníme mladými, čerstvě natrhanými smrkovými výhonky a po okraj zalijeme vodou. Sklenici umístíme na slunné místo (např. za okno), a takto necháme výhonky luhovat po dobu 4 dní. Vodu pak slijeme do hrnce, můžeme přidat listy jahodníku a na mírném ohni vaříme 20 minut, přecedíme a smícháme s cukrem v poměru 1:1, znovu uvedeme do varu a postupně odpařujeme vodu až do požadovaného zhoustnutí. Med ještě za horka naplníme do uzavíratelných sklenic, kde nám vydrží i dlouhé měsíce.



--

použitá literatura: Léčivé stromy a keře podle bylináře Pavla

[2008-04-23]
Autor článku Smrk ztepilý - lék proti kašli i kloubním bolestem: Michaela Vorlová