Bylinky.eu - Vřes obecný léčí dnu, revma a detoxikuje
Vřes je bylinou vhodnou nejen pro jarní detoxikační kúru, ale i pro léčbu poměrně závažných zdravotních potíží, jako jsou záněty ledvin, močového měchýře, dna a revmatismus.
Stále zelené keříky vřesu jsou okrasou zahrádek a skalek po celý rok, nejvíce však koncem léta, kdy rozkvétají v paletě barev od bílé přes růžovou, až po odstíny fialové. Kdo měl to štěstí se procházet po rozsáhlém vřesovišti v době květu ví, jak ladně a étericky působí takový rozkvetlý vřesový "koberec".
Vřes obecný má rád chudší, písčité a rašelinovité půdy, vyskytuje se nejčastěji na slunných místech poblíž lesa, v oblastech s řídkým lesním porostem, na skalách a lukách v podhůří. Jeho pěstování na zahrádce a skalce je nenáročné a dobře prosperuje i jako hrnková rostlina.
Pravdou je, že ho většinou pěstujeme čistě pro okrasu, jeho léčivé účinky nejsou obecně příliš známé, jako léčivka však rozhodně stojí za naší pozornost.
Vřes čistí naše tělo a zbavuje nás otoků
Pro své močopudné a mírně potopudné účinky je vřes jednou z bylin, které na naše tělo působí detoxikačně. Pomáhá rozpouštět a odplavovat usazené toxiny z našeho těla, je tedy jednou z bylin, kterou můžeme použít pro naší jarní čistící kúru. Jeho diuretické působení ocení také ti z nás, kteří trpí zadržováním vody v těle a otoky končetin. Díky těmto vlastnostem je vřes velmi cennou bylinou, jejíž nesmírnou výhodou je, že nemá snad žádné známé nepříznivé účinky, je proto vhodný k dlouhodobému užívání.
Vřes léčí dnu a pomáhá při revmatismu
Látky obsažené v této bylině mají jednu další úžasnou schopnost, totiž že naše tělo zbavují nebezpečné kyseliny močové, která se při vysokých hladinách v krvi usazuje v našich tkáních a orgánech. Pokud trpíme zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi, nejenže musíme razantně změnit způsob stravování, zároveň je třeba pomoci našemu tělu s vyplavením této velmi škodlivé látky. Vřes je rozhodně jednou z bylin, která nám v takovém případě pomůže, navíc je mnohem šetrnější, než některé syntetické preparáty se stejnou funkcí. Nejenže redukuje hladinu kyseliny močové v krvi, ale zbavuje nás i jejich již usazených krystalků v tkáních, nejčastěji v kloubech.
Vřes je lékem i při zánětech ledvin a močových cest
Vřes je také osvědčenou bylinou pro léčbu nemocí močových cest, ledvin a prostaty. Pro své dezinfekční a čistící účinky se doporučuje jak při infekčních zánětech těchto orgánů, tak při jejich snížené činnosti a k prevenci a doléčení potíží. Pomáhá dokonce i při rozpouštění a odplavování močových a ledvinových kaménků.
Jak sbírat a sušit vřes?
Sušenou drogu této bylinky můžeme běžně koupit v lékárně, buď samotnou, nebo jako součást čajových směsí. Pokud si chceme vřes nasušit sami, vyrazíme na něj v druhé polovině léta, v době vrcholu jeho kvetení. (V některých oblastech vřes kvete i koncem jara.) Můžeme sbírat buď jen květ s příměsí lístků, nebo celou nať vřesu. Květy se sklízejí jednoduše sdrhnutím z větviček po směru růstu. Při seřezávání natě volíme jen mladší nedřevnaté výhonky. Květy rozprostřené v tenké vrstvě, nebo nať zavěšená v menších svazečcích, schnou velice dobře a rychle.
Vřes zkrášlí váš domov po celý rok
Díky tomu, že si květy vřesu i po usušení zachovávají svoji jemnou, většinou růžovofialovou barvu, je tato rostlinka ceněna také pro svoji dekorativnost. Sušené květy a menší větvičky můžeme přidat např. do pot pourri, nebo použít pro celou řadu aranžmá ze sušených květin. Svazečky vřesu jsou pěknou rustikální ozdobou jak prostě zavěšené, tak ve váze, keramických a proutěných nádobách; stejně jako sušená levandule i vřes zkrášlí náš domov přinejmenším po celý rok.
--
použitá literatura: 500 nejlepších receptů lidové medicíny
[2008-04-16]
Autor článku Vřes obecný léčí dnu, revma a detoxikuje: Michaela Vorlová