Bylinky.eu - Bylinkové marinády - základ grilování pro gurmány
Také se vám tak sbíhají sliny, když vám do nosu zavane ta známá a neodolatelná vůně ze sousední zahrady? Vykouzlete si svoji vlastní labužnickou marinádu na letní grilování! Příště mohou oni jen tiše závidět..
Grilování se stalo nepostradatelnou součástí našich letních večerů a večírků, dovolených, válecích víkendů na chatě, všech možných oslav a párty. Není divu, přímo před očima a pod nosem připravená čerstvá voňavá mňamka je příslibem dobré nálady a k tomu více než příjemnou společenskou záležitostí.
Co všechno můžeme grilovat?
Samozřejmě maso všeho druhu a vhodné kvalitní uzeniny, ryby, brambory a houby, ze zeleniny se pak nejvíce hodí malé cuketky, lilky, papriky, rajčata, cibule, ale i například mladá kukuřice. Výborné jsou různé špízy, masové, zeleninové nebo kombinované podle gusta a nálady. Fantazii a experimentování se meze nekladou. Pro dodání té správné chuti a vůně se nám nabízí spousta bylinek a koření, ingrediencí nepostradatelných pro umění grilovací alchymie..
Nakládání masa a zeleniny před grilováním
Maso nakládáme pro co nejsilnější kořenící účinek marinád nejlépe den dopředu. Zelenině, bramborám a houbám postačí několik hodin předem. Nakrájené maso a zeleninu důkladně ze všech stran potřeme připravenou marinádou, uložíme do uzavíratelné nádoby a necháme uležet. Maso ale nemusíme jen potírat zvenku, silnějšího ochucovacího účinku dosáhneme, když ho podélně nakrojíme, čímž nám vznikne jakási kapsa, kterou naplníme kořenící směsí. Při grilování samotném pak zbylou marinádu používáme na potírání během celé tepelné úpravy.
Bylinkové marinády - základní postup pro jejich domácí výrobu
Marinády a kořenící směsi na grilování se dají vyčarovat z nepřeberného množství bylinek, koření a mnohých jiných přísad. Z nejznámějších bylinek a koření jsou to například tymián, rozmarýn, estragon, šalvěj, máta, petrželka, oregano, bazalka, saturejka, kmín, paprika, chilli, koriandr, pepř, nové koření, bobkový list, muškátový oříšek, hřebíček, hořčičné semínko, kopr, česnek a cibule. Dalšími vhodnými ingrediencemi jsou olivový či jiný olej, kečup, citrónová šťáva, sojová a worčestrová omáčka, pivo, víno, sůl, klasický nebo bylinkový ocet, hořčice a mnohé další.
Obecně platí, že čerstvé bylinky dávají jídlu o něco výraznější chuť a aroma než sušené. V čerstvém stavu jsme tedy při dávkování opatrnější, aby maso a zelenina při tepelné úpravě nedostaly nahořklou chuť.
Čerstvé bylinky je potřeba buď rozdrtit v hmoždíři, nebo na jemno nakrájet a ještě rozmělnit vidličkou, poklepáním paličkou na maso či jiným vhodným nástrojem, který máme zrovna po ruce. Bylinky pak ihned přelijeme několika lžícemi oleje, aby neztratily svou chuť a vůni a přidáme další vybrané ingredience. Sušené, na jemno rozemnuté bylinky mícháme rovnou s ostatními přísadami.
Výhodou doma vyrobené marinády je nesporně fakt, že si ji můžeme "střihnout na míru". Dalším pozitivem je, že ta naše domácí bude nejspíš zdravější než jiné, v obchodě zakoupené, které často obsahují (k našemu organismu nevlídný) glutaman sodný nebo příliš vysoké a nepotřebné množství soli. O to lépe, že čerstvě připravená marináda má výraznější aroma a kořenící sílu.
.. pár receptů pro inspiraci..
Česnekovo-bylinková marináda:
2-3 stroužky prolisovaného česneku, špetka soli, špetka pepře, několik snítek čerstvého tymiánu, rozmarýnu, majoránky, bazalky a petrželové nati (nebo 1/2 lžičky sušených od každého), 5 lžic oleje
- výborná na česnekové bylinkové bagetky, na maso (na ryby dáme méně česneku), lilky a cukety
Bylinková marináda nejen na ryby:
několik snítek čerstvého tymiánu (1 lžička sušeného), několik lístků čerstvé máty (1/2 lžičky sušené), na špičku nože drceného kmínu, trochu citronové šťávy, špetka soli, 5 lžic oleje
- tato marináda je výtečná i na kuřátko, zeleninu, brambory a houby
Pikantní bylinková marináda:
několik snítek čerstvé petrželky a majoránky (1 lžička sušených), o něco méně oregana a několik lístků šalvěje (1/2 lžičky sušených), 2 stroužky prolisovaného česneku, 1/2 cibule nakrájené na jemno, na špičku nože drceného kmínu, 1/2 lžičky červené papriky, 1/2 lžičky pálivé papriky nebo mletého chilli, špetka pepře a soli, 5 lžic oleje, 1 lžíce kečupu
- dodá pikantní chuť a výrazné aroma všem druhům masa (na ryby je vhodná s menším množstvím česneku a bez cibule), příjemně přiostří chuť lilku, cuket, hub a všemožných špízů
Nechte si.. ;o)
[2006-07-19]
Autor článku Bylinkové marinády - základ grilování pro gurmány: Michaela Vorlová