Bylinky.eu - Aloe vera - celá lékárna v jedné rostlině

..trochu nadsazené myslíte? ..vůbec ne.. je až neuvěřitelné, kolik pokladů se v ní skrývá..

Aloe vera pochází z Afriky a Středomoří, dnes bychom ji však našli snad po celé planetě. Stala se nejen oblíbenou pokojovou rostlinou, ale pro mnohé i nepostradatelným lékem.. její listy jsou zásobárnou průzračného gelu, plného blahodárných a léčivých látek pro naše tělo.
Aloe je velice nenáročná na pěstování, jsou jen dvě základní věci, na které je třeba pamatovat - nemá ráda přílišnou zálivku a nepřestojí mráz. U nás ji lze pěstovat buď v květináči v bytě, ve skleníku, v létě ji můžeme umístit ven, ale na zimu opět přenést domů. Díky její popularitě není těžké sehnat rostlinu aloe vera v zahradnictví, květinářství nebo loupeží mladého výhonu v květináči u kamarádky. Péče o ni je opravdu jednoduchá, stačí jí zajistit dostatek světla, jednou týdně zalít a za tak málo péče se nám stokrát odvděčí.. bez nadsázky, tahle zelená šikula by snad neměla chybět v žádné domácnosti.

Jak aloe vera používat
Listy aloe vera se skládají ze dvou hlavních složek. Slupka listů obsahuje latex, který má palčivou hořkou chuť. Při kontaktu s pokožkou může působit dráždivě a nedoporučuje se ani k běžnému užití vnitřnímu. Dříve se sice aplikoval jako projímadlo, ale protože může způsobovat silné křeče v trávícím traktu, od jeho laického užívání za tímto účelem se ustoupilo.
Druhou, pro nás důležitější, složkou listů aloe vera je gelová průhledná tekutina ukrytá pod slupkou, která je právě nositelem nejvýznamnějších látek obsažených v této rostlině. Najdeme v ní množství pro tělo velmi důležitých aminokyselin, minerálů (hořčík, zinek, vápník, chróm, měď, draslík, sodík), vitaminů (A, C, některé vitaminy skup. B, kyselinu listovou) a jiných významných substancí, je to opravdu vysoce kondenzovaný zdroj zdraví prospěšných látek.
Při zpracování listu aloe odříznutého přímo z rostliny je tedy bezpečnější se vyhnout slupce kvůli jejím dráždivým účinkům - list nejlépe podélně rozpůlíme a lžičkou z něj seškrábneme gelovou vrstvu. Tento čistý gel pak můžeme aplikovat přímo na postižené místo na naší kůži, nebo pro další zpracování k vnějšímu či vnitřnímu použití.

Ochránce a léčitel naší kůže - vnější užití aloe
Blahodárné účinky aloe vera na naši kůži jsou všeobecně známé. Můžeme ji použít jako první pomoc na mnoho menších poranění kůže, jako jsou různá škrábnutí, odřeniny, popáleniny, spálení sluncem, bodnutí a kousnutí hmyzem.. téměř okamžitě nám poskytne pocit úlevy od bolesti, zmírní svědění a zarudnutí postiženého místa a příjemně chladí, což jsou účinky, které zaregistrujeme běžnými vjemy. Jsou však i takové, které hned necítíme a nevidíme, o to jsou však přínosnější.
Čistý gel z listů aloe a přírodní produkty založené na jeho bázi se doporučují při léčení mnohých kožních nemocí, kde bychom jinak byli nuceni používat různé "dryjáky" s nepříjemnými a někdy i zdraví škodlivými vedlejšími účinky. Aloe se připisují protizánětlivé, protiplísňové a antibiotické účinky. Proto ji můžeme často velice úspěšně používat na léčbu neduhů jako jsou akné, ekzémy, opary, lupenka a plísňová a zánětlivá onemocnění kůže. Urychluje hojení postižených míst a zmírňuje nepříjemné projevy těchto nemocí.
Dalším pozitivním účinkem na naši kůži je výrazná schopnost hydratace, čehož se dá využít nejen k ošetření popálenin, opaření či spálení sluncem, ale i za účelem zvlhčení jakkoli vysušené pokožky. Tento okamžitý účinek si můžeme jednoduše vyzkoušet na dehydrované pokožce, například na suchých rukou. Gel aplikovaný přímo na kůži do ní proniká mnohem lépe než ona postrádaná voda. Už při prvním použití máme pocit, jako by se naší vyschlé unavené kůži vrátil život, je hebká a příjemná na dotyk.

Vnitřní užití aloe vera
I v případě vnitřního užití používáme raději pouze tekutý gel, tedy vnitřní část listu bez slupky. Níže si uvedeme recept na jeden takový doma vyrobený "elixír zdraví". V posledních letech se na našem trhu objevují prostředky s obsahem výtažků z aloe vera k vnitřnímu užití. Připisují se jim opravdu významné pozitivní účinky na naše tělo, jako jsou například detoxikace organismu, výrazné zlepšení zažívání, zefektivnění metabolismu látek v našem těle, léčení nemocí trávicího traktu, regulace krevního tlaku, snižování hladiny krevního cukru u diabetiků a léčba kloubních nemocí. Používají se jako prostředek pro celkové posílení imunity, čímž působí jako prevence proti nemocem. Díky zvyšování odolnosti organismu mohou být také přínosné v případě méně specifických onemocnění, jako jsou alergie a ekzémy. U doma vyrobeného sirupu z aloe i u hotového zakoupeného výrobku je třeba dodržet předepsané dávkování a dobu aplikace, v obou případech se aloe užívá vnitřně jako časově omezená kúra. (V těhotenství by se aloe užívat vnitřně neměla).
Sirup z aloe nám ale může být pomocníkem, i když nemáme zrovna pocit, že nám něco chybí. Pomůže nám zvýšit obranyschopnost našeho těla a zlepší odplavování usazených toxinů. Někteří odborníci tvrdí, že aloe dokáže ochránit naše tělo před některými druhy rakovinného bujení a že je jedním z nejsilnějších přírodních zpomalovačů stárnutí organismu.

Recept na posilující léčivý sirup z aloe pro vnitřní použití:
/upravený recept na základě receptu podle bylináře Pavla Váni/
250g gelu z listů aloe, 500g medu, 500ml kvalitního červeného vína, 100ml konzumního lihu
- vše důkladně promícháme a na několik dní uložíme v tmavé nádobě do chladu. Užíváme 3x denně 1 čajovou lžičku v době mezi jídly (1-2 hodiny před jídlem)
Důležité je dodržet doporučení, že tato kúra by se neměla užívat déle než po dobu 2 měsíců jednou za rok.

Kdysi jsem v jednom časopise o vědě a technice zaregistrovala fotku jakési asijské ženy, která držela v náručí svého 27 let starého kocoura. Pravda, vypadal trochu jako vysloužilý kočičí veterán, nicméně měl na to ve svém věku právo.. kočka se obyčejně dožije poloviny jeho požehnaného věku. Když se oné dámy ptali, jak dokázala svého mazlíčka udržet tak dlouho v kondici, její odpověď zněla 'celý jeho život mu každé ráno přidávám do jídla kapku z listu aloe vera'. ..kdo by to byl do té nenápadné rostlinky řekl, že.. ;o)



[2006-09-27]
Autor článku Aloe vera - celá lékárna v jedné rostlině: Michaela Vorlová