Bylinky.eu - Bylinné koupelové soli pro zahřátí a osvěžení

Mořská sůl je populární přísadou do koupele už od nepaměti. Jejím kombinováním s aromatickými bylinami si můžeme vykouzlit voňavé směsi, které zahřejí naše tělo, povzbudí unavenou mysl a příjemně nás zrelaxují..

Koupele jsou jednou z nejpříjemnějších cest, jak využít blahodárného účinku bylinek na náš organismus. Působení je v takovém případě hned dvojí - esenciální oleje a silice, uvolněné v teplé vodě, na naše tělo působí přes prokrvenou kůži, zároveň však i přes sliznice při vdechování par z bylinné lázně.

Bylinnou koupelovou sůl si můžeme buď zakoupit v obchodě, přičemž dbáme na její kvalitu. I zde platí, že čím méně syntetických přísad, tím lépe, optimálně volíme produkty na čistě přírodní bázi. Stejně kvalitní a účinnou aromatickou přísadu do koupele si však můžeme jednoduše vyrobit i sami..

Co budeme potřebovat?
Základem je kvalitní, čistá mořská sůl, běžně prodávaná v drogeriích. Dál budeme potřebovat skleněnou, dobře hermeticky uzavíratelnou nádobu. Vhodné jsou např. zdobné zavařovací sklenice se závitovým uzávěrem, praktické je ale i skleněné víčko nebo korkový špunt.
Bylinky zvolíme podle toho, jaké aroma lahodí našemu nosu a v závislosti na jejich účinnosti.
Levandule má uklidňující a harmonizující účinky, tymián, mateřídouška a rozmarýn nás povzbudí a zlepší prokrvení celého těla, máta, šalvěj a meduňka tonizují a rozjasňují naše smysly, sušené plátky růží, květ měsíčku a heřmánku pohladí naši mysl i pleť.
Aroma a účinek doma vyrobené koupelové soli můžeme posílit přidáním esenciálního oleje.
Maximálně však dbáme na to, abychom zvolili 100% čistý přírodní olej, určený i k přímé aplikaci na kůži, vonné olejíčky do aromalamp, určené pro osvěžování vzduchu, v žádném případě nepoužíváme.

Jak postupovat při výrobě bylinné soli do koupele?
Samotná příprava bylinné soli do koupele je velmi jednoduchá a nenáročná. Začneme tak, že do přichystané nádoby nasypeme asi 1 cm vysokou vrstvu mořské soli, Pak přidáme přibližně 0,5 cm vysokou vrstvu sušených bylinek. Tento postup opakujeme až do naplnění nádoby tak, aby poslední vrstvou byla opět sůl. Na tu pak můžeme kápnout 3-5 kapek éterického oleje. Vhodné jsou např. olej bergamotový, růžový, levandulový, dobromyslový, rozmarýnový apod. Poté nádobu důkladně uzavřeme a necháme několik týdnů uležet, aby se vonné látky co nejvíce uvolnili.

Pro inspiraci si uvedeme dva recepty na bylinnou koupelovou sůl. Vaší fantazii se však meze nekladou, nebojte se experimentovat s vámi oblíbenými aromatickými bylinami a vytvořit si tak originální kombinaci podle vlastního vkusu.

Harmonizující bylinná koupelová sůl
Tuto koupelovou sůl namícháme z mořské soli, sušených květů levandule a okvětních plátků růží, přidat můžeme i několik květů měsíčku lékařského. Aroma příjemně obohatíme přidáním několika kapek levandulového nebo bergamotového oleje.

Bylinná koupelová sůl při nachlazení
Mořskou sůl v tomto případě kombinujeme s aromatickými bylinami s antibiotickým a povzbudivým účinkem. Zvolíme např. mateřídoušku, šalvěj, mátu a dobromysl nebo majoránku. Účinek soli ještě posílíme éterickým olejem, dobromyslovým nebo rozmarýnovým.

Koupelová sůl jako dárek nebo dekorace vašeho domova
Sklenice a lahvičky s bylinnou koupelovou solí mohou být jak originálním, vlastnoručně vyrobeným dárkem pro někoho blízkého, tak i vkusnou dekorací vaší koupelny. Zdobnost jim dodáme např. ovázáním hrdla přírodním lýkem, stuhou, nebo obyčejnou suchou trávou, za kterou pak naaranžujeme suchý květ růže, levandule či jiné květiny a listy. Další možností je obalení víčka kouskem látky, velmi pěkně působí např. přírodní jutovina, kterou upevníme opět úvazem a podle libosti ozdobíme.

--
použitá literatura: Bylinky a koření/Vašut

[2008-10-15]
Autor článku Bylinné koupelové soli pro zahřátí a osvěžení: Michaela Vorlová