Bylinky.eu - Třezalka tečkovaná zahání nespavost, stres i deprese

Třezalka má spoustu lidových názvů.. krevník, krevníček, děravec, čarovník, svatojánská bylina, svatojánský koření, dřezalka, prostřelenec, křížek, krev Svatého Jana.. ale ještě více léčivých účinků..

Třezalka tečkovaná zahání nespavost, stres i deprese

Třezalka tečkovaná je velmi významnou bylinkou lidového léčitelství se silným účinkem na náš organismus. Její léčivá působení jsou známá již po mnoho generací a stále jsou předmětem zkoumání, protože účinky obsahovaných látek a jejich kombinací v této rostlině nejsou ještě plně odhaleny.
Když se podíváme na list třezalky proti světlu, uvidíme v jejich sruktuře drobné červené tečky - žlázky obsahující červené barvivo hypericin, zvané také krev Sv. Jana (odtud jeden z lidových názvů třezalky).
Třezalka je bylinka krásná na pohled, její zářivě žluté květy zdobí stráně a louky pozdního léta.. jako by volaly po povšimnutí..

Třezalka jako metla na nespavost, úzkost, stres a deprese
Možná jste si všimli, že třezalka tečkovaná je častou součástí směsí bylinkových čajů proti výše jmenovaným nepříjemným stavům naší mysli a těla - sedativní a uklidňující účinky třezalky jsou jistě jedny z jejích nejpřínosnějších účinků na lidský organismus. Čaj z třezalky je doporučován při nespavosti, problémech s usínáním, při pocitech úzkosti, přílišné melancholií, "skleslé mysli", při nadměrném stresu, žaludečních neurózách a dokonce při léčbě lehčí deprese.
Někteří z nás trpí lehkými depresivními stavy především teď, v zimním období. Jsou způsobené především nedostatkem světla a slunečního záření. Projevují se např. dlouhodobou skleslostí, dloutrvajici "bezdůvodně" špatnou náladou a celkovým pocitem únavy, ztrátou motivace atd. Při tomto typu lehčí deprese se třezalka často ukázala jako velký pomocník.
V období klimakteria u žen může někdy po poradě s odborníkem nahradit některé léky pro stabilizaci projevů hormonálních výkyvů, nebo léčbu doplnit.
Pro dosažení efektu těchto uklidňujících účinků je potřeba třezalku užívat pravidelně po delší období, účinky se zpravidla projevují po 2-3 týdnech užívání.

Další účinky třezalky při vnitřním užití
Některé látky v třezalce obsažené působí na naše tělo jako diuretikum - močopudně - pomáhají tedy s čištěním těla a zároveň blahodárně působí na ledviny při jejich čištění a zánětlivých onemocněních.
Třezalka je vhodným doplňkem léčby nemocí zažívacího traktu, jako jsou žaludeční vředy a zánětlivá onemocnění střev. Celkově také podporuje činnost žaludku, žlučníku a jater.
Je též považována za přírodní antibiotikum, pomáhá bojovat např. proti původcům chřipky.

Vnější užití třezalky
Léčivých účinků třezalky můžeme využívat i při vnější aplikaci. K tomuto účelu se nejčastěji používá třezalkový olej. Hlavními účinky jsou v tomto případě podpora a urychlení hojení ran a tlumení bolestí. Třezalkový olej se doporučuje především jako mazání na revma, vykloubeniny, výrony, modřiny a otoky vzniklé pohmožděním či naražením, kde se aplikuje formou obkladů. Potírají se jím menší poranění kůže a popáleniny, ale je také vhodný na štípnutí a bodnutí hmyzem, kde omezuje nepříjemné otoky a svědění.

Kontraindikace a možné vedlejší účinky třezalky tečkované
Třezalka tečkovaná je velice účinná a v mnohých případech vysoce funkční léčivá bylina. Má však svá úskalí, o kterých je potřeba vědět...
Některé zdroje uvádějí, že vyšší dávky třezalky mohou způsobit selhání hormonální antikoncepce. Zdaleka to není pravidlem a běžným nežádoucím účinkem, ale její uživatelky by se měly mít na pozoru, užívat ji v nižších dávkách nebo vůbec.
Známý je také výskyt přecitlivělosti pokožky na světlo (fotodermatitis) u některých dlouhodobých uživatelů třezalky tečkované. Ta se projevuje nepravidelným zarudnutím pokožky - fleky - po delším pobytu na slunci. V době aplikace třezalky je proto lepší se vyhnout delším pobytům na přímém slunci, nebo tuto bylinku užívat raději v zimním období.

Způsob užití třezalky tečkované - recepty
Nabízí se nám 3 hlavní způsoby užití této bylinky: nálev/čaj z třezalky, třezalkový olej a třezalková tinktura. Uvedeme si recept na první dva z nich:
Recept na čaj: 2 čajové lžičky suché nařezané třezalky zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 15 minut odstát, přecedíme (užívá se 1 šálek 1-3x denně)
Recept na třezalkový olej: 150g čerstvé třezalkové natě s rozvitými květy rozřežeme a lehce podrtíme, vložíme do bezbarvé průhledné skleněné lahve a zalijeme 0,5 l olivového oleje. Láhev necháme 3-5 dní neuzavřenou. Pak ji uzavřeme a na několik týdnů (cca 6 týdnů) umístíme do tepla, nejlépe za okno či jiné místo s dostatkem slunečního záření. Že je olej "hotový" poznáme tak, že získá jasně červenou až krásně rubínovou barvu. Poté obsah lahve přecedíme do jiné skleněné nádoby a řádně uzavřeme. (užívá se 1-3x denně 1 čajová lžička)

Použitá literatura: Průvodce bylináře Pavla celým rokem

[2006-12-06]
Autor článku Třezalka tečkovaná zahání nespavost, stres i deprese: Michaela Vorlová