Bylinky.eu - Čočka - zdraví nejen na váš novoroční stůl
Podle naší staré lidové tradice by na žádné novoroční tabuli neměla chybět pořádná porce čočky, to abychom měli v nastávajícím roce dostatek peněz.. po přečtení tohoto článku si ji ale možná uvaříte mnohem častěji - to abyste byli zdraví!
Znám mnoho lidí, co nad čočkou "ohrnují nos".. sama jsem mezi ně kdysi patřila. Zdála se mi snad příliš obyčejná a chuťově ne zcela moje gusto. Od té doby, co maso zmizelo z mého talíře, stala se mojí velkou přítelkyní. Zjistila jsem, že když se popustí uzda fantazii, dají se z ní kouzlit výborné pokrmy.. a navíc nadmíru zdravé!
Čočka je skvělým zdrojem bílkovin
Zbystřit by teď měli nejen vegetariáni, protože ti nejspíš o výživné hodnotě čočky dávno vědí.. Čočka je totiž velice bohatým zdrojem těch nejlepších esenciálních kyselin, které si naše tělo přeměňuje na tolik potřebné bílkoviny. U vegetariánů a veganů se čočka vedle dalších luštěnin proto těší obzvlášť velké oblibě. Velice prospěšná je také dětem v období vývinu, ale stejně tak všem věkovým skupinám bez rozdílu.
Čočka vám dodá železo a mnoho dalších důležitých látek
Bez dostatečného přísunu železa se z nás lehce stane unavená mátoha, v případě jeho dlouhodobého nedostatku nám dokonce hrozí vážné zdravotní následky. Čočka je jednou z luštěnin bohatých právě na tento prvek, je tedy tou pravou potravinou např. pro lidi trpící chudokrevností. Obzvlášť ženy, které každý měsíc díky menzes ztrácejí množství krve, by ji měly do svého jídelníčku zařadit doslova s železnou pravidelností.
V čočce ale najdeme i mnoho vápníku, draslíku, vitaminy skupiny B a karoteny pro syntézu vitaminu A. Obsahuje také vlákninu, která čistí náš zažívací trakt od nebezpečných usazenin a stimuluje presitaltiku střev.
Čočka jako zásobárna zinku
Dalším, neméně důležitým prvkem, bohatě obsaženým v čočce, je zinek. Je to strážce naší imunity a správné produkce hormonů, významně se podílí na syntéze bílkovin a tak na zdraví našich tkání, hlídá hladinu inzulínu v krvi a celkově silně podporuje regeneraci a rekonvalescenci našeho těla. Zinek potřebujeme všichni, pro děti je důležitý pro správný mentální a fyzický vývoj, těhotné ženy ho potřebují ve zvýšených dávkách pro zdravý vývoj plodu, pro dospělé hraje významnou roli např. pro plodnost a potenci, pevné nervy a výkonný mozek. Pokud čočku jíme pravidelně, alespoň jako součást jiných pokrmů, děláme opravdu kus dobré práce pro naše zdraví.
Čočka - injekce energie pro náš mozek i tělo
Čočka je díky vysokému obsahu cukrů sytou potravinou, což ovšem neznamená, že bychom po ní přibírali. Dodává našemu tělu mnoho glukózy - cukru, který se uvolňuje do krve a proudí všude tam, kde je potřeba natankovat dávku energie pro provoz. Náš mozek i svaly by byly bez pravidelného přísunu glukózy doslova k nepoužití, cítili bychom se unavení, nesoustředění a celkově utlumení. Sytost čočky je dána právě bohatostí na tento důležitý cukr, je tedy jakousi injekcí energie pro celé tělo.
Jak čočku správně vařit?
Že je mnohem lepší čočku namáčet alespoň 2 hodiny před vařením, nejlépe přes noc, to asi ví většina z nás. Při tepelné úpravě čočky je ale třeba dbát jednoho důležitého pravidla - čočku namáčíme pouze do studené vody! Pokud bychom ji zalili vodou horkou, i po dlouhém vaření by zůstala poměrně tvrdá. Ze stejného důvodu je také lepší přidávat sůl až po nějaké době jejího vaření. Čočka loupaná, červená a žlutá čočka obecně potřebují kratší dobu vaření, než ostatní druhy.
Jak ji máte nejraději?
Čočka se dá upravit na řadu způsobů, i když někdo dává přednost české klasice - čočce na kyselo s klobásou, nebo čočkové polévce. Pokud bychom jedli čočku často a jen na tyto dva nejrozšířenější způsoby, brzy by nás přestala bavit. Ale výhodou čočky je, že ji lze přidávat do řady pokrmů, například do polévek, kam by nás jinak nenapadlo ji dát, i např. do gulášovky, bramboračky apod. Můžeme z ní připravovat i pomazánky, jako příloha se hodí ke všem druhům masa a k rybám, dokonce z ní lze dělat i bezmasé karbanátky nebo sekanou. Najdeme také spoustu receptů z Asie, kde se luštěniny těší velké oblibě. Asiaté ji často kombinují např. s fazolemi a rýží, protože takový pokrm je velmi výživný a zdravý.
Osobně ji nejraději upravuji jako pikantní polévku s rajčaty, chilli a strouhaným sýrem, navíc, jak jsem se přesvědčila, takto chutná i těm, kdo nad ní jinak příliš nevyskakují radostí.
Máte-li nějaký zajímavý, osvědčený a oblíbený recept na její úpravu, podělte se, jistě nejen já se ráda nechám inspirovat.
Ač vám čočka jen těžko zajistí materiální bohatství, vašemu zdraví jen prospěje.. A to jak na Nový rok, tak po celý rok..
--
použitá literatura: Léčba ovocem a zeleninou
[2007-12-26]
Autor článku Čočka - zdraví nejen na váš novoroční stůl: Michaela Vorlová