Bylinky.eu - Víno vás ochrání nejen před infarktem

O víně toho bylo napsáno a řečeno již mnoho, jako snad o žádném jiném nápoji. O jeho účincích na lidské zdraví byl proveden nespočet odborných studií.. a výsledek? Pijte ho!

Víno je nápojem, který lidstvo provází už po tisíce let. Na přelomu letopočtu Plutarchos prohlásil: 'Víno je mezi nápoji nejušlechtilejší, mezi léky nejchutnější a mezi pokrmy nejpříjemnější.' A měl pravdu. Víno je lahodným nápojem, pochoutkou a zároveň lékem.

Víno je prevencí infarktu, cévních a srdečních chorob
Alkohol má při pravidelné konzumaci v malých dávkách jeden úžasný účinek, snižuje hladinu tzv. škodlivého cholesterolu, a naopak zvyšuje hladinu tzv. prospěšného cholesterolu. A právě víno se jeví jako optimální alkoholický nápoj s preventivními účinky proti nemocem a zdravotním komplikacím spojeným s nesprávnou hladinou cholesterolu v krvi, cévních a srdečních chorob, infarktu, křečových žil a podobně. Mimo poměrně nízké množství alkoholu, vzniklého přírodním kvašením, obsahuje také třísloviny a mnoho antioxidant - látek, které chrání naše tělo před volnými radikály.

Zemí, která je ukázkovým příkladem platnosti tohoto kladného účinku vína na naše zdraví, je jistě Francie. Jak je známo, Francouzi jsou gurmáni a v jídle se příliš nežinýrují, přesto výskyt infarktů a cévních chorob je v této zemi znatelně pod evropským průměrem, naopak se dožívají nadprůměrně vysokého věku v porovnání s ostatními zeměmi Evropy. Francouzi jsou vášnivými konzumenty vína, víno je součástí jejich běžného stolování i nápojem, který najdete na každém večírku. Jak je vidět, jejich vášeň pro tento mok se jim ve srovnání např. se "zeměmi pivařů" mnohonásobně vyplácí. I odborné studie ukazují, že pravidelná konzumace nižších dávek vína dokáže snížit riziko srdečních chorob a infarktu až o polovinu, což je účinek téměř neuvěřitelný.

Antioxidanty ve víně pro zdraví a dlouhověkost
Víno obsahuje velké množství antioxidantů, které chrání náš organismus před degenerativními procesy v buňkách a celkovým stárnutím organismu. Najdeme je jak v červeném, tak bílém víně a jejich účinky jsou mnohostranné. Jak jsme se zmínili výše, chrání zdraví našeho kardiovaskulárního systému, dalším velkým přínosem je preventivní působení proti mozkovým příhodám, stařecké demenci a Alzheimerově chorobě. Ve všech těchto oblastech stále probíhají vědecké výzkumy pro co nejefektivnější využití vína v léčbě a prevenci zmíněných zdravotních potíží.
Víno je ale také prevencí některých typů rakoviny, např. rakoviny prostaty a vaječníků. Přisuzuje se mu působení brzdící rozvoj nemocí, spojených s hormonálními změnami ve vyšším věku (přechod), včetně nebezpečné osteoporózy - řídnutí kostí. Podle některých zahraničních studií víno dokonce podporuje plodnost u žen.

Méně známé jsou dezinfekční účinky vína, pro které se dříve používalo dokonce i při ošetření kůže při poranění. Při vnitřním užití působí proti nakažlivým chorobám bakteriálního i virového původu, například proti střevním a žaludečním infekcím, ale i chřipce a pod.
Víno také obsahuje mnohé prospěšné vitaminy a minerály, zejména vitaminy skupiny B, vitamin C, vápník, hořčík, fosfor a železo, pomáhá nám tedy i v doplnění těchto látek, důležitých pro správnou funkci orgánů, silnou imunitu, krvetvorbu a celkovou vitalitu.

Jak často a kolik?
Víno, ač má velmi příznivé účinky na náš organismus, stále zůstává alkoholickým nápojem, se všemi riziky z nadužívání. Pokud se jím budeme denně opíjet, našemu zdraví příliš neprospějeme, spíš naopak. Lidé trpící dnou by měli víno konzumovat jen minimálně, nebo vůbec. Pro ostatní je zlatým pravidlem 'Pravidelně, ale umírněně'. Co to znamená?
I odborníci doporučují pít víno denně, nejlépe při obědě nebo večeři, a to jak samotné, tak s čistou neperlivou vodou. Dávkování je částečně individuální záležitostí, každý reagujeme jinak na různé druhy nápojů a potravy, všeobecně je však doporučená denní dávka kolem 0,3-0,4 l u mužů a 0,2-0,3 l u žen.
Přednost dáváme samozřejmě vínům kvalitním, takzvané "krabičáky" a jim podobná, která víno připomínají snad jen zbarvením, jsou často produktem nejasného původu, s kvalitním vínem nesrovnatelná, jak po chuťové stránce, tak z hlediska prospěšnosti našemu zdraví.
Pak si ke známému rčení 'In vino veritas - ve víně je pravda' můžeme přidat 'In vino sanitas - ve víně je zdraví'.

 


--

Použité zdroje: iDnes, jidlo-piti-ziti.cz

[2007-07-04]
Autor článku Víno vás ochrání nejen před infarktem: Michaela Vorlová