Bylinky.eu - Banány - potřebujete být zdraví a rychlí?

Patříte mezi ty, co hodně solí? Trpíte vysokým tlakem? Trápí váš žaludeční vředy?.. A chcete lék, který vám budě zároveň chutnat?.. Pak se tedy rychle skamaraďte s banány..

Banány patří mezi ovoce, které se k nám dováží z teplých tropických oblastí. Banánovník je velmi hezkou a plodnou rostlinou, z jednoho banánovníku můžeme sklidit i 100-200 plodů. Banány se dělí na tzv. ovocné a zeleninové, které mají vyšší obsah škrobu a hodí se hlavně k tepelné úpravě, syrové jsou těžko stravitelné. Zeleninové banány u nás na pultech prodejen neuvidíme moc často, ovšem v některých oblastech světa jsou nesmírně důležitou potravinou, která po generace sytí celé národy. Takzvané ovocné banány ale u nás můžeme koupit během celého roku, což je velmi dobrá zpráva..

Banány proti zadržování tekutin v těle
Banány obsahují vysoké hodnoty draslíku - prvku, který v našem těle vykonává nepostradatelnou službu - reguluje a usměrňuje zadržování vody v těle, podporuje odvodňování. To se nám náramně hodí, hlavně pokud patříme mezi ty, co si rádi a vydatně přisolují pokrmy. Sodík naopak vodu zadržuje, pokud ho máme v těle příliš, hrozí nám nadměrné zadržování vody, trpíme otoky, pocity těžkosti končetin, nadváhou, dokonce nám může i zvyšovat krevní tlak. Draslík takovou neplechu rychle napravuje, stimuluje vylučování vody z těla a působí jako prevence a lék výše zmíněných zdravotních potíží. Zároveň je také velice důležitý pro správnou funkci a zdraví našich svalů, nervů a tkání.
Dalšími minerály, zastoupenými v tomto ovoci, jsou hořčík, vápník, železo, fosfor a zinek, pro naše fyzické a mentální zdraví neméně důležité.

Banány obsahují také řadu vitaminů

Už několikrát jsem zaslechla názor, že banány neobsahují téměř žádné vitaminy, to je ale omyl. Jsou totiž poměrně bohatým zdrojem vitaminu A, některých vitaminů skupiny B a také vitaminu C. S přihlédnutím k jejich sytosti a obsahovaným biologicky aktivním látkám jsou tedy výbornou a zdravou snídaní nebo svačinou kdykoli během dne, dodají nám jak energii, tak i pro tělo nepostradatelné látky.

Když potřebujeme rychlý "kick"
Anglické slovo "kick" v češtině znamená "nakopnutí", a právě banány nám dají ten správný a pozitivní kick. Množství přírodního cukru se rychle uvolňuje do našeho krevního oběhu a téměř okamžitě zvedá naši výkonnost a schopnost soustředění. To dobře vědí všichni sportovci, čerstvé i sušené banány jsou pro ně velmi často rychlým zdrojem energie a stimulátorem výkonnosti.
Jsou také nadmíru vhodnou svačinou nejen pro děti, díky jejich praktickému "obalu" si je můžeme vzít s sebou kamkoli a pokud nás přepadne hlad nebo únava, prostě je oloupat a rychle našemu tělu dodat nálož energie. To samé platí pro tzv. banánové chipsy - sušené plátky banánů, které se dají koupit buď přírodní, nebo potažené vrstvou cukru, medu, čokolády apod.

Banán pohladí zvenku i zevnitř
Toto ovoce je tak jemné, že nám do krku doslova klouže samo. Je výbornou dietou při potížích s trávením, jako jsou žaludeční potíže, narušená sliznice v oblasti trávicího traktu (vředy) a průjem. Díky jejich všeobecně dobré snášenlivosti, výživnosti a téměř nulovému riziku alergie, jsou vhodné i pro malé děti. Můžeme je podávat dokonce i těm úplně nejmenším, často je to právě banán, který je první tuhou stravou, podávanou kojencům. Banán je také jednou z optimálních potravin v době nemoci či rekonvalescence, pomůže nám rychle se postavit zpátky na nohy.
V jednom z našich předchozích článků jsme si uváděli recept na pleťovou masku z banánů, i naše pleť může těžit z jejich výživnosti a ozdravného pohlazení.

Jak správně zacházet s banány
Banány se sklízejí nezralé a v chladících boxech se transportují do místa prodeje. Na našich pultech je často nacházíme ještě částečně zelené, ale i takový banán nám po několik dnech na míse dozraje. Nikdy je neskladujeme v lednici, tam nám řádně nedozrají, naopak zhnědnou a změknou. Pokud se nám banán zdá přezrálý nebo pomačkaný, nevyhazujeme ho, to jen pokud by náhodou podlehl plísni, nebo jevil vážné známky pokročilého věku. I z přezrálých banánů se dají připravit výborné a výživné dobroty..

Banán 100x jinak
Receptů na úpravu banánů je nespočet, hlavně dezerty z nich jsou velmi oblíbené. Můžeme je přidávat na palačinky, do ovocných salátů a zmrzlinových pohárů, do pečených i nepečených dortů a zákusků, můžeme je grilovat, péct a flambovat, populární je i lahodný a sytý banánový koktejl, nebo šlehaná pěna s jogurtem a mnoho dalších dobrot. Dají se ale použít i k úpravě masových pokrmů, jako exotická příloha, nebo k zapékání.
Ať nám chutnají jakkoli, konzumací banánů naše tělo posilujeme, čistíme a dodáváme mu zdravou dávku potřebné energie.



--
použitá literatura: Léčba ovocem a zeleninou

[2008-01-02]
Autor článku Banány - potřebujete být zdraví a rychlí?: Michaela Vorlová